Hazmburk, Klapý, Hanžburek, Zaječí hrad, Zajícův hrad nebo Hasenburg. Se všemi těmito názvy se můžete setkat ve spojitosti s hradem Házmburk, který se nachází v v regionu Libochovice, v oblasti Dolnooharské tabule – Klapské tabule. Vznik hradu je dodnes zahalen rouškou tajemství. Dva hlavní zdroje informací o tom, co se dělo v dávných časech na našem území – Dalimilova kronika a kronika Václava Hájka z Libočan – uvádějí totiž zcela odlišné informace. Podle první si na místě vybudoval sídlo jakýsi Léva se svou družinou, podle druhé si na kopci postavili „dům pevný jako hrad“ roku 754 bratři Kalboj a Veslav z Košťálova.

Původně šlo o vojenské sídlo

Téměř jisté však je, že stavbu, která se zachovala do současnosti, založil kolem poloviny 13. století rod Lichtenburků. Tehdy však bylo s největší pravděpodobností dokončeno pouze jádro hradu tvořené hranolovou věží obklopenou silnými hradbami na obdélném půdorysu. Hrad neměl žádná okna ani zdobné prvky, což naznačuje čistě vojenský význam sídla.

Dominantou je most inspirovaný bobří hrází.
Bobří most přes rybník Olšina je jasným tipem na výlet

Začátkem 14. století ztratili Lichtenburkové o hrad i své další majetky v této oblasti zájem a vyměnili je s králem Janem Lucemburským za jiné. Ten roku 1335 prodal hrad Zbyňku Zajíci z Valdeka a tehdejší Klap změnil svůj název na Házmburk. A proč zrovna Házmburk? Vysvětlení je nasnadě – jméno tohoto šlechtice se totiž německy řekne der Hase, od čehož je je už jen kousek k Házmburku…

Byl to právě Zbyněk Zajíc, kdo nechal hrad rozšířit o hradbu a brány, Černou věž a další budovy. Majestátní sídlo tak postupně zabralo celou nezalesněnou plochu vrchu a získalo konečný půdorys.

Hrad na osamoceném kopci nedaleko Libochovic patří k dominantám krajiny proslulé pěstováním ovoce. Foceno v dubnu 2022.Hrad na osamoceném kopci nedaleko Libochovic patří k dominantám krajiny proslulé pěstováním ovoce. Foceno v dubnu 2022.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Odolal i husitům

Skvělá poloha Házmburku se naplno projevila v období husitských válek. Rod Zajíců stál na katolické straně a jejich hrad byl pro husity velmi nepříjemnou, nepřekonatelnou překážkou. Jak podotýká server Národního památkového ústavu, strategický význam Házmburku ještě zesiloval fakt, že Zajícové drželi v té době Libochovice a Budyni; jejich panství tak svou polohou přetínalo spojnici mezi kališnickými městy.

Zřícenyny hradu Borotín
Ráj přízraků a filmařů. Na hradě Borotíně se dá i romanticky přespat

Házmburk byl pro svou nedobytnost vybrán i jako bezpečný úkryt pro kostelní poklady z Pražského hradu a roku 1440 posloužil k úschově velmi cenných bohoslužebných rouch.

Jak plynula staletí, měnil hrad své pány i podobu. Dnes je místem konání různých kulturních akcí a oblíbeným cílem turistů. Pokud se rozhodnete dojít na zříceninu pěšky, počítejte s převýšením zhruba 200 metrů. Trochu namáhavější cesta však rozhodně stojí za to. Těšit se můžete nejen na romanticky vyhlížející hrad, ale také na nádherný výhled na České středohoří, na Milešovku, Sedlo, Dlouhý vrch, Radobýl, Kletečnou, horu Říp nebo Lovoš. V tu chvíli snadno pochopíte, proč si Házmburk oblíbili Karel Hynek Mácha, Emil Filla či Svatopluk Čech a nechali se jím inspirovat při psaní svých děl.