Předchozí
1 z 7
Další

Klášter na Zelené hoře

Dolní hřbitov na Zelené hoře kde je údajně pohřbený český upírDolní hřbitov na Zelené hoře, kde je údajně pohřbený český upírZdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Klášter a kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Se Zelenou horou je spojeno množství legend. V klášterním kostele ve výklenku ve zdi našli kosti podivuhodné velikosti. Pod poutním kostelem prý vede chodba až do nitra Zelené hory. Zajímavý je Dolní hřbitov, původně morový, kde je pochovaný český upír Alois Ulrych.

Na vrcholku Rybenských Perniček je plochý kámen s přírodními mísami. Místo jako stvořené pro pohanské  Foto: Alice Hradilová
Tip na výlet na Vysočině: Podkova pro štěstí? Zkamenělý zámek děsí historií

Zazděná hradní paní a černý muž

Hrad Lipnice nad SázavouHrad Lipnice nad SázavouZdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Duch černého muže se zjevuje podle pověstí na hradě v Lipnici nad Sázavou. Mají tu i svoji legendu o zazděné hradní paní. Ovšem ve zdech hradu byly v 18. století při opravách skutečně nalezeny zazděné dvě lidské kostry. Kostra muže a ženy, muž měl na sobě dokonce zbytky brnění.

Jihlavské podzemí měří až pětadvacet kilometrů
Přízraky i brána do jiné dimenze. Jihlavské katakomby skrývají děsivá tajemství

Komu patřila stará kostra?

Kostra z hradu RonovKostra z hradu RonovZdroj: se souhlasem Oldřicha Málka

Ze zdech hradu v Ronově nad Sázavou u Přibyslavi na Havlíčkobrodsku našli skauti před víc než deseti lety zazděné lidské kosti mladého muže. Přibyslavský historik Oldřich Málek celou kostru u sebe doma složil a několik dnů s ní bydlel. Antropologové v Brně zjistili, že kostra patřila mladému muži kolem pětadvaceti let. Zemřel ale někde jinde.

Kohnův mlýn kanibalů

Konhnův mlýn kanibalůKonhnův mlýn kanibalůZdroj: se svolením Milana Krčmáře / kniha Bezejmenní

Děsivý ale skutečný příběh. Kohnův mlýn uprostřed Třebíče se stal svědkem otřesného případu kanibalismu. Vražedná banda sestávající z manželů Dvořáčkových a otce a synů Fejtových zabila ve mlýně osm haličských židů, kteří do Třebíče prchli za První světové války. Tito lidé měli být rozčtvrceni a jejich maso mělo být naloženo a snad i konzumováno.

Prokletý dům v Otíně

Proletý dům v OtíněProletý dům v OtíněZdroj: Deník/Roman Martínek

Dům s číslem 11 je nejmenší ve vsi. Ale už sedmdesát let zde řádí smrt. Dům údajně proklel Němec Jakub Jeřábek, kterého na konci války ubili příslušníci revoluční gardy. Jednoho z majitelů domu zabil lupič, jeho dceru zastřelil manžel. Ze stavení podle místních sálá temná aureola a v oknech je čas od času možné spatřit čísi nezřetelný stín.

Tajemná sekta z hájenky

Sídlo sekty z KuroslepSídlo sekty z KuroslepZdroj: Deník/Roman Martínek

V lesích u obce Kuroslepy má sídlo v bývalé hájence jakási sekta Děti kosmického zenbudhismu. Hájenku přestavěli na středověký hrad. Kuroslepy jsou asi jedinou obcí v zemi, kde se dostali k moci členové ortodoxní sekty. Během čtyř let usedli v 90. letech do křesla starosty tři jejich členové, včetně manžela duchovní vůdkyně.

Rodinu z Bobrové týral poltergaist

Tak vypadalo řádění poltergaista v BobrovéTak vypadalo řádění poltergaista v BobrovéZdroj: Deník/Roman Martínek

Nenápadný dům 262 v Bobrové na Žďársku. Údajně tady řádil poltergeist. A to v roce 2006. Dveře samy létaly z pantů, v domě praskala okna, vzduchem létaly předměty. Když rodinu navštívil redaktor Deníku, nechtěli o ničem mluvit. Mlčení slíbil také velitel hasičů, jenž byl svědkem událostí.