Díky této částce mohli v jihlavské pobočce během roku zakoupit jednak ceny pro děti závodící v dovednostní soutěži S Bílým kruhem do bezpečí, jednak přiblížit pomoc BKB potřebným lidem formou informačních letáčků.

„Při práci v BKB se nevěnujeme jenom pomoci obětem kriminality, ale snažíme se působit i v oblasti prevence kriminality. Proto v Jihlavě letos pořádáme již čtvrtý ročník dovednostní soutěže pro děti S Bílým kruhem do bezpečí. Děti zde plní dovednostní úkoly, jako je střelba z luku, loupání perníku z perníkové chaloupky, a mezi tím doprovázejícím rodičům předáváme informace o případné pomoci ze strany BKB,“  říká případový manažer Bílého kruhu bezpečí Antonín Křoustek.

Nová brožurka

V jihlavském BKB si cení zejména toho, že z příspěvku Nadace ČEZ mohla vzniknout publikace s názvem Už se nebojím, která přibližuje obětem kriminality, že existují možnosti, jak zmírnit dopad tohoto jednání. V publikaci jsou uvedeny příběhy pěti žen, které se staly v minulosti obětí nejrůznější závažné trestné činnosti, zejména domácího násilí.

„Ty ženy v sobě našly sílu, jak se vzepřít násilné osobě a za pomoci BKB se dokázaly z vlivu násilníka vyprostit,“ vysvětluje Křoustek. On sám se již přesvědčil o tom, příběhy těchto pěti žen a názorně přiblížená poskytnutá pomoc BKB obrovským způsobem motivuje obdobně strádají ženy.

„Například tady máme případ ženy, která se musela se svými čtyřmi malými dětmi ukrýt do azylového domu v utajení. Já jí tam jezdím pomáhat. Ukázal jsem tam brožurku, kde ženy na vlastní oči viděly, že je cesta ven. Některé mi řekly, že se proto budou snažit udělat maximum. Svitlo jim světélko naděje, že i jejich tíživá situace má řešení .I za tyto ženy děkujeme Nadaci ČEZ, že za jejich podpory publikace mohla vzniknout,“ doplnil Antonín Křoustek.

Vznik brožurky iniciovala přímo žena z Vysočiny, která si prošla peklem. Pět let ji psychicky a fyzicky týral její bývalý partner. Napůjčoval si od ní peníze a dokonce ji donutil i k prostituci.

Pro ostatní ženy

Jejím přáním poté, co měl její příběh šťastný konec, bylo ukázat cestu ostatním ženám nebo mužům ve stejné situaci. S pomocí BKB se jí podařilo sehnat další ženy, které se nebály podělit se o své zážitky a na brožurce spolupracovaly.

„Zažila jsem ošklivé okamžiky. Během některých z nich jsem i tajně doufala, že ta rána bude poslední, kterou cítím. Naštěstí se ukázalo, že to má řešení a ne všichni lidé jsou lhostejní,“ popisovala svou cestu žena z Havlíčkova Brodu. Násilník, který jí připravil nepěkné chvilky, skončil ve vězení. Za celkem sedm trestných činů a zločinů vyfasoval osm let.

„Držím palce všem, které prožívají pocit beznaděje, samoty, strachu, aby našly tu sílu, odhodlání a pomoc jako já. Nyní mám milující rodinu, vysněnou práci a hlavně jsem svobodná,“ vzkázala mladá žena všem ostatním, které ještě musí udělat ten první krok ke spokojenému a klidném životu bez strachu a agrese.