Beseda v Brtnici se koná ve čtvrtek 1. února od šesti večer v městské knihovně na náměstí Svobody 263. Furlánsko je v České republice poměrně neznámý pojem, přitom jím projel snad každý, kdo alespoň jednou zavítal do Itálie.

Touto oblastí na severovýchodě Apeninského poloostrova, která je zároveň i partnerským regionem Kraje Vysočina, totiž vedou všechny dálnice mířící k Jadranu.

Furlánsko je oblast na severovýchodě Apeninského poloostrova, vedou tudy všechny dálnice mířící k Jadranu.
Cyklojízda krajem Furlánců. Redaktor Deníku zve rovnou na dvě besedy

Většina lidí tudy však jen projede, aby byla co nejrychleji u moře – a připraví se tak o velice krásné zážitky. Ve Furlánsku je totiž plno zajímavých míst, která rozhodně stojí za to navštívit.

A tak redaktor Třebíčského deníku Milan Krčmář opět osedlal svoji miniskládačku Brompton a z Tarvisia na rakousko-italských hranicích jel až do přímořského letoviska Caorle, aby o této cestě popovídal na své další besedě. „Je to kraj, který je nám blízký nejen vzdáleností. Kdysi dávno patřil k českému království a jeho část spadala až do roku 1918 pod Rakousko-Uhersko,“ vysvětlil Milan Krčmář. „Je to kraj blankytně modrých řek a krásných hor, ale i kraj, v jehož duši jsou dodnes jizvy způsobené obrovským zemětřesením z roku 1976. Lidé tam mluví nejen italsky, ale někteří i německy či slovinsky – a k tomu i furlánsky. Zajímavým jazykem, který krásně kombinuje románský i slovanský pravopis,“ přiblížil Furlánsko třebíčský cestovatel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zabijačkové hody na Vysočině.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář