Hodiny začínají rozcvičkou a dramatickým cvičením, které pomáhá dětem rozmluvit se a tolik se nesmát v situacích, kdy vystupují před lidmi. Hrajeme hry na volné asociace nebo vedeme rozhovory.

Z cvičení se nám nejvíc líbil vnitřní dialog sám se sebou, převyprávění příběhu a hlavně neadekvátní reakce, kdy odpovídáme na promluvu něčím nelogickým. Dále se pak děti rozdělily do skupinek a vytvořily scénku na dané téma, mohly použít i rekvizity, což je náramně bavilo.

Dbali jsme na to, aby také ti, kteří zrovna nehrají, poslouchali ostatní a mohli potom scénku zhodnotit. Scénka se obvykle hrála znovu po radách a doporučeních od Šárky. Ta bedlivě vnímala, jak si děti poradí s rolemi, třeba když hrají zvíře, nebo starou osobu. Velmi jsme se nasmáli, ale zažili i krušnější chvilky, kdy nás zrovna nějak hraní nebavilo, nebo jsme byli rozmrzelí ze dne. To nám Šárka hned zvedla náladu pohybovou aktivitou, kterou vytáhla z rukávu – hadí babu nebo schovávanou.

Děti se opravdu naučily lépe a zřetelně mluvit. Dozvěděli jsme se spoustu informací i od málomluvných dětí, hlavně formou hry. A velmi nás obohatily příběhy z hereckého prostředí, které nám vyprávěla Šárka.

Telč. Ilustrační foto.
Přednáška představí 3D modely

Další skvělou nabídkou, kterou jsme od divadla využili, byly volné lístky na představení. Děti se mohly cítit jako dospělí, přemýšlely nad tím, co si obléknout na představení a vnímaly příběh, který se odehrával na pódiu. Za tuto zkušenost jsme velmi vděčni.

V současnosti nacvičujeme dvě scénky pro závěrečné vystoupení, před kterým si budeme moci prohlédnout i kostymérnu. Zvolili jsme téma z romské historie, a to legendu O rozbitém zrcadle a rozprchnutí Romů do všech koutů světa. Na scénku připravujeme rekvizity a učíme se text, zároveň jsme ji proložili choreografií tanců pod vedením Zuzky Krčálové. Velmi nám záleží na závěrečné scénce, neboť budeme hrát na velké scéně, což bude pro děti nezapomenutelný zážitek.

I přes občasné boty pracujeme dále na scénce, aby bylo vidět, co všechno jsme se naučili – třeba se při hraní nesmát, což je opravdu velmi náročné. Děkujeme Šárce Čermákové za bezprostřední a velmi vstřícný přístup a vedení Horáckého Divadla za umožnění tohoto kurzu.

Eva Frühaufová, sociální pracovnice z Erka Jihlava při Oblastní charitě Jihlava