Do pomoci ukrajinským uprchlíkům se na konci týdne zapojili také učitelé a žáci Základní školy Evžena Rošického v Jihlavě. Ti kontaktovali Oblastní charitu Jihlava na základě výzvy na sociálních sítích a dohodli se na vzájemné spolupráci. „Nápad vzniknul na zasedání školního parlamentu,“ prozradil jeden z žáků. A pak už se rychle rozběhla informace o sbírce po celé škole. Ida Kopalová Mitisková, koordinátorka potravinové pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny s nadšením sdělila: „Mám obrovskou radost, že se lidé po těžké koronavirové pandemii a nyní v období války, dokázali takhle semknout a májí obrovskou chuť pomáhat. Těší mě řada laskavých telefonátů, kde se lidé ptají, jak mohou Ukrajincům pomoci. Dnes jsem byla opět mile překvapena, když se ozvali zástupci základní školy Evžena Rošického!“

Koločava.
Než Putin zaútočil. Kyjev, Lvov, Černobyl, Město duchů. Tohle je Ukrajina

A děti přišly pomoci darované potraviny a drogerii i naložit do aut. „Odvezli jsme z „Rošárny“ celkem tři naplněná tranzitní auta a v pondělí budeme ještě pokračovat,“ informoval Marek Mašát, tiskový mluvčí jihlavské Charity. Jak dívky, tak i chlapci, pomalování ukrajinskými vlajkami a někteří i oblečení ve modrožluté kombinaci, ochotně nosili nashromážděné věci a pomáhali s nadšením nakládat darovaný materiál do přistavených charitních vozidel.

„S ohledem na to, že se nám sklad na sídle Oblastní charity Jihlava již kapacitně naplnil, požádali jsme bratry premonstráty sídlící na nedaleké faře sv. Jakuba o další skladovací prostory, informoval Marek Mašát. Koordinátorka potravinové sbírky za Oblastní charitu Jihlava Ida Kopalová Mitisková doplnila, že i Střední policejní škola v Jihlavě na ul. Tolstého poskytla další skladovací prostor, který je určen především pro občerstvení ukrajinských děti a jejich rodičů, kteří si vyřizuji potřebné náležitosti k oficiálnímu pobytu na území České republiky. Velká migrační vlna uprchlíků, která bude probíhat v etapách, si však vyžaduje průběžné doplňování potravin a hygienických potřeb. Proto Charita Jihlava uvítá další trvanlivé potraviny, plíny nebo dámské vložky.

Děti v uprchlickém centru v Jihlavě měly ze sladkostí radost.
V Jihlavě už přijímají první uprchlíky. Dárci pomáhají i lidem přímo na Ukrajině

V minulém týdnu odjelo několik aut také z Třeštice, kde se do sbírky zapojilo několik obcí včetně Růžené, Doupě, Řídelova, Sedlejova či Dolní Vilímče. Některé věci putují přímo vojákům jiné pro uprchlíky u nás.

Válečný konflikt na Ukrajině bohužel neutichá, a naopak je potřeba stále více pomoci. Lidé mohou přispět na sbírku Charity ČR č. ú. 55660022/0800 VS 104. Jedná se o přímou pomoc, která putuje na nákup potřebného materiálu na území Ukrajiny. Pomoci lze i darováním trvanlivých potravin a drogerie. Sběrné místo je na sídle Oblastní charity Jihlava na Jakubském náměstí č. 2. Příjem materiálu probíhá ve všední dny od 7.00 – do 15.00. Více informací na telefonu 731 697 664.

Marek Mašát, Oblastní charita Jihlava