Nákup a dovybavení vozidla bylo financováno výhradně z dobročinných příspěvků od řady společností, spolků i jednotlivců. “Prvotní impuls k uvažování o nákupu zcela nové dodávky dali ochotníci z Rantířova, kteří v dubnu odehráli dvě svá vystoupení v DKO a finanční výtěžek nám předali. Částku přes čtvrt milionu nikdo nečekal, a to nás nastartovalo k dalšímu úsilí,” popisuje vedoucí Bárky Markéta Brestovská.

Už brzy vyrazí do ulic Jihlavska tříkráloví koledníci. Luka nad Jihlavou.
Koledníci na Jihlavsku vyjdou do ulic. Lidé mohou přispět na sedm záměrů

Netradiční a nečekaný počin ochotníků, kteří nastudovali “Cimrmanovské” Dobytí severního pólu, se dočkal velkého mediálního ohlasu a inspiroval k podpoře hospice řadu jednotlivců. “Následně se Cha-ritě Jihlava ozvaly například party kamarádů, kteří společně slavili narozeniny a od účastníků oslav ne-chtěli dárky, ale příspěvek do naší sbírkové pokladničky,” doplňuje ohlasy divadelního vystoupení ře-ditelka Oblastní charity Jihlava Hana Fexová.

Mára se vinou své finanční (ne)gramotnosti dostal do potíží.
Příběh Máry z Vysočiny. Vydělané peníze jsem utratil a pak se flákal

V druhé polovině roku se k těmto aktivitám připojily společnosti Robert Bosch odbytová s.r.o., Husták CZ s.r.o. – autobusová doprava, Schubert CZ spol. s.r.o. a MUSIL spol. s.r.o. a díky jejich přispění se podařilo zkompletovat částku na nákup automobilu a dodělání rampy.

“V roce 2023 jsme už doprovázeli na poslední cestě přes 190 klientů a najezdili jsme při tom 23 tisíc kilometrů. V drtivé většině případů jsme do rodin dováželi polohovací lůžka, toaletní stolky, chodítka a další kompenzační pomůcky. Toto nám nové auto výrazně zjednoduší a všem, kteří pomohli a přispěli, skutečně velice děkujeme,” dodává za Bárku k bezmála tři čtvrtě milionové investici Markéta Brestovská.

Nová křesla mají nyní v chemostacionáři jihlavské nemocnice. Jsou pohodlnější a lépe dostupná pro personál.
Víc pohodlí. Pro nemocné rakovinou pořídili v jihlavské nemocnici nová křesla

Bárka - domácí hospic umožňuje v okrese Jihlava prostřednictvím zdravotní, sociální, psychologické a duchovní podpory nevyléčitelně nemocným prožít poslední období svého života doma, v kruhu svých blízkých. Tyto služby poskytuje 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Tato činnost není plně hrazena zdravotními pojišťovnami.

Aktuálně na donio.cz probíhá sbírka v prospěch Bárky na nákup kompenzačních pomůcek.

Petr Palovčík