V rámci terénního programu probíhá i monitoring terénních lokalit, kde sbíráme pohozený injekční materiál. A protože tato činnost probíhá jen jednou týdně, může se stát, že na pohozenou injekční stříkačku narazíte i vy. V takovém případě vždy myslete na své zdraví. Berte v potaz, že se jedná o potenciálně nebezpečný předmět. Při neopatrné manipulaci může dojít k poranění, výjimečně i k nákaze infekčním onemocněním.

Ladislav Sekan odchází po rozsudku ze soudní síně.
Trest pro bývalého velitele v Jihlavě: měl nutit vojáky přispět do černého fondu

Pokud tedy injekční materiál naleznete, můžete kontaktovat Městskou policii Jihlava, která zajistí bezpečnou likvidaci. Následně můžete o nálezu informovat právě nás, pracovnice Centra U Větrníku, abychom měly přehled, a tyto místa jsme mohly více monitorovat.

Pokud se rozhodnete zlikvidovat nalezenou stříkačku sami, dbejte především na své bezpečí a postupujte následovně:

• Připravte si pevnou uzavíratelnou nádobu (například láhev, plechovku).

• Pro manipulaci je vhodné použít například pinzetu, pokud však nic takového u sebe nemáte, použijte kapesník či igelitový sáček.

• Stříkačku uchopte, co nejdál od jehly, nejlépe za píst stříkačky a vložte do připravené nádoby.

• Nádobu pečlivě uzavřete a vhoďte do uzavřeného kontejneru na komunální odpad nebo kontaktujte terénní pracovnice Centra U Větrníku, které odpad zlikvidují.

Pokud se budete řídit dle postupu, žádné riziko nákazy vám nehrozí. V případě, že se o pohozenou injekční stříkačku poraníte, na ranku nemačkejte a nechte ji co nejdéle volně krvácet. Poté ranku důkladně vymyjte, ošetřete dezinfekčním roztokem, a co nejdříve vyhledejte lékaře.

Pístovské mokřady 2023.
VIDEO: Bahno a terénní auta v Pístově. Mrkněte, jak se povedly letošní Mokřady

Taková zkušenost s rizikovým předmětem ve vás může vyvolávat různé otázky či potřebu nechat se otestovat na infekční nemoci. Pracovníci Centra U Větrníku vám rádi na vaše dotazy odpoví a přímo v našem centru nebo terénním programu se můžete nechat otestovat. A to zdarma a anonymně na žloutenku typu B a C, HIV a syfilis.

Testování trvá asi patnáct minut a dělá se z kapilární krve (píchnutí do prstu). Tyto viry přežívají v krvi na odhozené stříkačce v různé délce: HIV - osm minut, HCV - šedesát dní a HBV – déle než týden.

Šestnáctý ročník Vepřových hodů v Hodicích 2023.
Náves v Hodicích voněla masem. Jitrnice, jelita i prase šly na dračku

Otestovat se u nás může každý, protože nákaza hrozí například i u nechráněného pohlavního styku či kontaktu s krví jiné osoby. Můžete se ozvat a přijít kdykoliv ve všední den v provozní době nebo se zapojit do Evropského týdne testování, který proběhne od 20. do 27. listopadu.

Gabriela Bláhová a Sára Chaloupková, pracovnice Centra U Větrníku