V půlce září se v domově konala výstava, která mapovala celý rok na Lesnově. Díky aktivizaci svých klientů mají v domově co ukazovat. „Snažíme se vymýšlet takové aktivity, které kopírují přirozený pohyb seniorů, nechceme je nutit do něčeho, co by se jim nelíbilo,“ vysvětlila vedoucí aktivizačního úseku domova Andrea Šeredová. Klienti si velmi oblíbili zahradničení, v areálu domova na Lesnově, kde je to do přírody opravdu jen kousek, proto neustále přibývají záhony, políčka a květinové pruhy. „Většina našich klientů je z vesnic nebo z domků, takže byli na zahradničení zvyklí. Máme tu šikovné muže, kteří vyrobili vyvýšené záhony, ve kterých pěstujeme jahody, mátu nebo třeba cukety. Na pyramidách nám zase rostou dýně. Letos jsme i sklízeli brambory a nyní budeme sít obilí,“ vyjmenovala plány Šeredová.

Oslavy dne železnice v Jindřichově Hradci.
Den ve znamení železnice. Mrkněte, jak se vyvedly oslavy v Jindřichově Hradci

Všechny výpěstky pak využije při práci s klienty. Ženy většinou něco dobrého uvaří nebo upečou, muži zase pomáhají s udržováním políček a záhonů. Byli zvyklí doma něco kutit. Jednotlivé plodiny zdobí keramické cedulky s nápisem, co zrovna kde roste. „Když děláme s keramikou, tak děláme takové věci, které potom využijeme. Třeba jako cedulky k záhonům,“ dodala Šeredová.

V domově na Lesnově je v současné době 146 klientů a vedení domova se snaží vymýšlet i takové aktivity, které mohou dělat senioři se svými rodinnými příslušníky. Naposledy šlo o grilování. A v prvním říjnovém týdnu se rodina zapojí i do aktivit v rámci Týdne sociálních služeb.

Program:
Pondělí 3. 10. 2022 Den otevřených dveří v Integrovaném centru sociálních služeb Jihlava (jak na Lesnově, tak v sídle organizace na Žižkově ulici)
Úterý 4. 10. 2022 Tradiční svatováclavská taneční zábava, na které bude hrát kapela MP Bande, a vystoupí děti z tanečního souboru ŠarDance s ukázkami standardních a latinsko-amerických tanců
Středa 5. 10. 2022 Jóga pro seniory s Radkou Sedmíkovou
Čtvrtek 6. 10. 2022 Mše svatá v kapli domova
Pátek 7. 10. 2022 Hudební vystoupení Kristiána Šebka z Brna z divadla Slunečnice.

Trucbáby z Jihlavy na 26. Setkání hornických měst a obcí ČR v Kutné Hoře.
Hornická paráda v Kutné Hoře. Došlo stříbro? Nechyběly ani trucbáby z Jihlavy