Na místním náměstíčku všechno připravené – pódium pro muzikanty, maxistany pro návštěvníky, stánky s občerstvením a pro malé návštěvníky dva skákací hrady. Ještě, aby svatý Petr zachoval přehlídce přízeň a můžeme začít. Úderem 14. hodiny se podium začíná plnit muzikanty, ještě chvilku nezbytná zvuková zkouška a za malý okamžik se náměstíčkem nesou první tóny orchestrální polky v podání dechové hudby VYSOČANKA z nedaleké Brtnice s kapelníkem Jiřím Vorlíčkem. Přehlídku potom oficiálně zahajuje starosta obce pan Ivan Šulc s přáním, aby se koncert vydařil, návštěvníci si s kapelou zazpívali a možná i na kočičích hlavách zatančili. Pak už dostala prostor muzika. Z pódia se nesly skladby ve dvou i tříčtvrťovém rytmu, nechybělo ani klidnější tango nebo walz.

Mezi uváděnými písněmi nemohla pochopitelně chybět díla osobností dechové muziky z našeho regionu. Posluchači si tak mohli vychutnat mimo jiné i polku Ty falešná frajárko hudebního skladatele Slávka Smišovského, zvaného Moravský Karel Vacek, rodáka z nedaleké Dolní Cerekve, jehož 90. výročí narození si v tomto roce připomínáme nebo tango Svět se točí dál, k němuž slova napsal textař z Kaliště pod Javořicí pan Jaroslav Hájek, který byl osobně koncertu přítomen.

Pořadatelé spolu s muzikanty si pro návštěvníky připravili jedno milé překvapení. Zhruba v polovině koncertu došlo k pokřtění nového zvukového nosiče dechové hudby Vysočanka s názvem Stonařov, domov náš. Slavnostního aktu se ujal starosta městyse a pozval před podium kmotry nového CD, kterými se stali textař Jaroslav Hájek, skladatel Lubomír Zadina a kapelník Vysočanky Jiří Vorlíček. Nechybělo ani šampaňské a slavnostní projevy. Není bez zajímavosti, že dvě úvodní skladby, Stonařovská polka a Stonařovský valčík jsou dílem obou kmotrů. Hudba k polce složil moravský hudební skladatel František Maňas mladší. Ten se ze křtu omluvil a tak došlo k zajímavému jevu – pan Hájek vytvořil telemost mezi Zlínem a Stonařovem a přítomným tlumočil skladatelova slova. Pan Maňas byl samozřejmě rád, že se nová Stonařovská polka na CD objevila a také popřál, aby si nový zvukový nosič našel cestu k příznivcům dechové muziky.

Není bez zajímavosti, že tato nová polka je již 53. skladbou na téma města a vesnice v České republice, k nimž napsal text pan Hájek a které byly kapelami nahrány na zvukový nosič. Po slavnostním pokřtění nového CD došlo samozřejmě k premiérovému provedení nové polky i nového valčíku, podle ohlasu posluchačů velmi zdařilému. Na přání pana kapelníka pomohl muzikantům se zpěvem i sám starosta městyse pan Šulc. Na závěr koncertu muzikanti rádi zahráli obě skladby znovu.

Vladimír Lysý