Oslavy stého výročí založení Divadelního souboru Karla Čapka Třešť otevřela vernisáž výstavy, věnované historii souboru. Jak výstava připomíná, sešlo se 16. září 1923 v místním hostinci U Sovů přes třicet divadelních nadšenců a téhož dne byla ustavující valnou hromadou založena Ochotnická jednota, která potom od roku 1939 nesla jméno spisovatele, dramatika a novináře Karla Čapka. Během turbulentního 20. století byl soubor kvůli režimům opakovaně nucen měnit název i formu. Nic jej však nesrazilo na kolena a stovky se dočkal v plné svěžesti.

Podle doložených záznamů nastudoval soubor přes dvě stě dvacet titulů, vytvořil řadu autorských pořadů a kulturních akcí v Třešti a okolí. Je také držitelem mnoha ocenění z různých divadelních přehlídek. V posledních letech několikrát získal Zlatou jeřabinu - ocenění za kulturní počin roku v Kraji Vysočina. Členové souboru také iniciovali stavbu kulturního domu v Třešti, otevřeného v roce 1960. Následně stáli u zrodu nominační oblastní přehlídky Třešťské divadelní jaro, dnes jedné z nejstarších v republice, která se v letošním roce konala již po šedesáté. A aby toho nebylo málo, letos k těmto kulatým výročím přibyl i desátý ročník loutkářské přehlídky Kašpárkova rolnička.

Halloweenská výzdoba Paloučku láká širokou veřejnost. Chodí tam i školky a děti bývají nadšené.
Čarodějnice i duchové: strašidelně vyzdobený Palouček opět láká děti i dospělé

První premiérou na víkendových oslavách byla inscenace Jmenuji se Christopher. Sonda do života patnáctiletého autistického chlapce Christophera začíná jedné noci na zahradě, kdy je zde sousedy přistižen u zabitého psa. A majitelkou je nařčen z jeho smrti. Protože je ale velkým obdivovatelem Sherlocka Holmese, rozhodne se skutečného zabijáka nalézt. Chlapec je mimořádně nadaný, vyniká v matematice, ale v každodenním světě je ztracený. Díky vyšetřování však absolvuje dobrodružnou cestu, která obrátí jeho svět vzhůru nohama a vyjasní nejen záhadu se psem, ale i některá tabu jeho vlastní rodiny. Pod úpravou předlohy, vzniklé podle románu Marka Haddona Podivný případ se psem, jsou podepsáni Dana Obrdlíková a Roman Mikeš, který se také ujal režie.

Druhou premiérou byla inscenace #Macropulos. Že je vám název povědomý? Máte pravdu. Čapkovu Věc Makropulos zná jistě každý alespoň z doslechu. Úprava Vladimíra Altána Mátla však přenáší děj do současnosti, aby ukázala, že svět se může měnit, ale člověk nikoliv. A tak se setkáváme s tajemnou Emílií Martyovou, jsme svědky sporu o jedno bývalé panství i bezohledné hry s lidskými city, také snahy o získání receptu na věčný život a morálního dilematu hlavních postav, které mají toto tajemství na dosah ruky. Zpracování inscenace přináší nové, možná až nečekané souvislosti, z nichž diváka nepochybně minimálně lehce zamrazí. Nadčasovost Čapkova díla je prostě nesporná.

Třetí premiérou byla pohádka z pera Vlastimila Pešky O perníkové chaloupce aneb Jenom jako. S gratulací ke kulatému výročí se totiž připojili i seniorští studenti literárně-dramatického oboru Akademie umění a kultury v Třešti. A tak jsme mohli být svědky rozverné adaptace jedné z nejčtenějších klasických pohádek. V ní se děti dozvědí, že v lese je možno se také ztratit. A když budou mít štěstí, tak narazí na chaloupku z perníku, v níž ale nebydlí žádná dobračka. A i když se asi každý alespoň chvilku strachuje o osud ztracených uličníků Jeníčka a Mařenky, jako v každé pohádce samozřejmě vše dobře dopadne. A ještě se naučíte spoustu užitečných věcí, jako je třeba sedání na lopatu.

Švédka převážela v autě dvanáct migrantů. Celníkům se pokusila ujet.
Policejní honička přes Vysočinu: zdrogovaná Švédka převážela migranty

Pro změnu derniérou byla pohádka Dva tovaryši. Co světem stojí svět, nalezneme v něm dobro, lásku, spravedlnost, ale také zlo, zášť, chamtivost a bezpráví. A věčný boj dobra a zla je ústředním motivem i tohoto příběhu o chudém dobrákovi Jožinovi a chamtivém, vykutáleném Vinckovi. Už, už se zdá, že chamtivost vyhrají. Ale vězte, že čerti mají zlo v merku a už jen čekají, až se míra zla naplní. A když se na scéně objeví ještě dvě hodné čarodějky, není pochyb že by vše mělo dobře dopadnout.

Od roku 1961 jsou nedílnou součástí Divadelního souboru Karla Čapka Třešť také loutkáři, a proto u oslav stého výročí založení souboru nemohli chybět. Pro děti připravili pohádku O pyšné mlynářce. Autorská pohádka nás zavedla do světa dřevěných herců. Opět jsme byli svědky odvěkého boje dobra se zlem. Tentokrát hrdinové Honza, Kašpárek a vodník stáli proti úkladům zlého čaroděje a jeho přisluhovačů. Nechyběl ani drak a svoji roli měla i pyšná mlynářka. Ovšem pýcha předchází pád. Záleží jen na tom, jak rychle si to člověk uvědomí, aby nakonec vše mohlo dobře dopadnout, jak už to v pohádkách bývá.

Zdeněk Havlíček, Divadelní soubor Karla Čapka