Výstava v knihovně Univerzitního centra Telče ukazuje vývoj odívání od antiky po současnost a připomíná módní ikony 20. století. Například Coco Chanel. Ta uvolnila ženy z korzetu a do módy zavedla jednoduchý a praktický styl. Nebo Audrey Hepburn. Oblékanou do skvostně vypracovaných vlněných šatů se siluetou A nebo do pouzdrových šatů, ve kterých zazářila i v legendární Snídani u Tiffanyho.

Nezapomněli jsme ani na českou módní návrhářku Hanu Podolskou. K jejím zákaznicím patřily mnohé společensky významné ženy prvorepublikové a protektorátní éry, včetně první dámy Hany Benešové a herečky Adiny Mandlové. Podolská jako vůbec první česká návrhářka zaměstnávala profesionální manekýny a pořádala vlastní módní přehlídky.

Současnou módu zastupuje Blanka Matragi. Návrhářka roce 1982 v Bejrútu otevřela salón Blanka Haute Couture a za krátkou dobu se stala uznávanou módní návrhářkou nejen v oblasti Perského zálivu. Její do detailu vypracované róby se proslavily v okruhu perských princezen a šejch.

Výstavu doplňují modely ze sbírky spolku Dobová móda Telč a také kreslené návrhy oděvů žáků základní školy v Urbanově, základní umělecké v Telči a práce studentů telčského gymnázia.

Helena Grycová Benešová, pobočka Telč, Muzeum Vysočiny Jihlava