Přestože alkohol nebo prášky na uklidnění se nacházejí téměř v každé domácnosti a nabízí se tak jako rychlé a jednoduché řešení, mohou ve výsledku napáchat více škody než užitku. Účinek totiž může být silný, ale po jeho vyprchání se ocitnete zase na začátku, a tak je nejjednodušší sáhnout po další sklence či prášku, což může postupně vést až k závislosti. Starší lidé navíc často žijí sami, takže si jejich rizikového chování rodina může všimnout příliš pozdě. Mnohem vhodnější alternativu pro uklidnění najdeme v přírodě. Odedávna využívaným prostředkem pro zklidnění organismu je kozlík, a hlavně tinktura z něj vyrobená. Kromě zklidňujících účinků také zlepšuje spánek, který je důležitý pro dobrý chod organismu. Zklidňující účinky má také vrbka, která uvolňuje psychické napětí, přispívá k psychické pohodě a tiší bolesti hlavy. Jedním z nejlepších bylinných prostředků je potom gemmoterapeutikum z pupenů lípy. Zklidňuje organismus a tlumí bolesti nervového původu. Překonávat působení stresů pomáhá rovněž gemmoterapeutikum z šišáku bajkalského.

Úzkostné stavy sice začínají v hlavě, ale mohou mít i fyzické projevy. Pomoci si můžete často sami jednoduchým dechovým cvičením, kdy se například soustředíte na hluboké nádechy nosem a dlouhé, pomalé výdechy pusou.

Bylinkou první volby pro zlepšení psychického napětí a zmírnění depresí je třezalka tečkovaná. Povzbuzuje nervový systém, ale nemůžeme ji využívat při působení slunečních paprsků a společně s antidepresivy. Dalším přírodním prostředkem, který nám může pomoci při likvidaci stresu, je eleuterokok – čertův kořen. Jeho užívání též zklidňuje nervovou soustavu. Pokud by ale potíže neustupovaly, je vhodné obrátit se na svého lékaře.

Je-li to možné, spěte dostatečně a udržujte svůj obvyklý spánkový režim. Pokud večer ne a ne usnout, zkuste během dne zařadit nenáročné cvičení, například lehkou formu jógy, pilates nebo strečinku. Při nespavosti místo spánku sáhněte raději po bylinkách. Je dobré si také uvědomit, že se na kvalitě spánku mohou podepsat zdravotní problémy. Ať už je to podrážděný žlučník, který znemožňuje zklidnění, a tedy i usnutí, nebo úbytek hormonů v období klimakteria, kdy se nespavost vždy objevuje. V tomto případě tedy použijeme spolu s bylinkami pro zlepšení spánku též bylinky na zlepšení hormonální činnosti.

Pocit osamělosti na psychické pohodě zrovna nepřidá. Přestože jsou nyní návštěvy i společenské akce omezené, není potřeba uzavírat se do sebe. S rodinou si volejte každý den a nebojte se vyzkoušet také videohovory.

JARMILA PODHORNÁ

bylinkářka