Soutěž se uskutečnila v kategoriích plánovaný inovativní podnikatelský projekt, realizovaný inovativní projekt, a navíc se vybíral i nejlepší studentský inovativní projekt. Odborná porota, složená ze zástupců organizátorů z CzechInvestu a Kraje Vysočina, Vysoké školy polytechnické Jihlava a Krajské hospodářské komory Kraje Vysočina, hodnotila hned několik kritérií. Jednalo se o originalitu nebo inovativnost, prostor pro další růst, realizovatelnost, kvalitu zpracování, vazby a vztahy projektu k sociálním a environmentálním aspektům a v neposlední řadě o prezentaci. 

Vítězné projekty, které vybrala porota a schválila Rada Kraje Vysočina, byly představeny během slavnostního vyhlášení 23. listopadu 2021 na Vysoké škole polytechnické Jihlava. Vyhlášení přineslo skvělou příležitost pro hledání synergií a networking mezi soutěžícími, členy hodnoticí komise i zástupci všech sponzorských firem. Catering si vzala na starost jedna z výherkyň 1. ročníku soutěže z jihlavského kulinářského studia GURMANDIE.

Parní mlýn v Telči prošel v letech 2006 až 2007 částečnou obnovou, dokončit se ji však nepodařilo.
Smutný mlýn v Telči. Byl továrnou na luxusní látky, teď už desítky let chátrá

Vítězem v kategorii realizovaný inovativní podnikatelský projekt se stal Petr Petz se svým projektem Radononline. Jedná se o online měření radonu svépomocí s bezdrátovou radonovou sondou, která odesílá výsledky měření do webové aplikace a klient tak vidí nejen výsledky měření, ale i jejich průběh.

O vítězství v kategorii plánovaný podnikatelský projekt a zároveň studentský inovativní podnikatelský projekt se dělí dva projekty zaměřené na výuku matematiky a finanční gramotnost.

Studenti navazujícího magisterského studia na Katedře technických studií VŠPJ Jan Filipi a Radek Hejdus zaujali netradiční učební pomůckou na výuku matematiky pro 1. stupeň ZŠ – uzamykací krabičkou MathBox, kam lze vložit odměnu a která se otevře po vyřešení matematické úlohy. „VŠPJ se zaměřuje na aplikovanou vzdělanost a úspěchem v této soutěži naši studenti potvrdili, že se v praxi opravdu neztratí. Gratuluji všem oceněným a přeji jim mnoho dalších perspektivních podnikatelských nápadů,“ uvedl vedoucí katedry Zdeněk Horák.

Výstava v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě představuje Jitku a Květu Válovy v trochu jiné podobě.
Výstava dvojčat Válových v Jihlavě. I když byly sestry, v tvorbě se rozcházely

Tým okolo Marie Šimůnkové rozvíjí interaktivní aplikaci Nekrachni, která učí žáky základních a středních škol nakládat zodpovědně s penězi a také porozumět základním pojmům finanční gramotnosti.

Vítěz každé kategorie si odnesl nejen finanční odměnu 30 000 Kč, ale také dary od sponzorů, kterými byly firmy BJS Czech, ICE Industrial Services, bezobalový obchod ČERNÝ BEZ a PETRAplast. Vítězové navíc získali propagaci svých projektů v rámci soutěže, mentoring, doporučení, jak podnikatelský záměr vylepšit a v neposlední řadě užitečné kontakty na potenciální klienty a investory.

Vendula Marešová, VŠPJ