První klienti jsou v Třešti, kde ve dvou objektech na ulici Nádražní žije 12 klientů, jež čtvrtým rokem využívají sociální službu Domova pro osoby se zdravotním postižením. Stejný počet klientů se pak zabydlel v Jihlavě. Na ulici Na Kopci bylo postaveno Chráněné bydlení a Domov pro osoby se zdravotním postižením. Letos tomu budou 3 roky, kdy se sem klienti nastěhovali

a jak sami přiznávají, neměnili by. „Proces transformace představoval velkou změnu, kterou zvládli přijmout a která se pozitivně promítla v kvalitě jejich života,“ říká ředitelka Domova Kamélie Křižanov Silvie Tomšíková.

Klienti žijí stejně jako my, v rámci svých možností, se podílejí na chodu domácností a pochvalují si také větší možnosti trávení volného času. „Chystáme se navštívit hudební festival či koncerty oblíbených kapel. Jezdíme na různé soutěže, a tak pilně trénujeme a připravujeme se. Hrajeme pétanque a bocciu,“ popisuje vedoucí služby na jihlavské adrese Kristýna Harisová. Také v Třešti je stále co dělat. „V únoru jsme pořádali maškarní ples, na březen chystáme velikonoční tvoření a všichni se už těší na červenec, kdy vyrazíme na společnou dovolenou,“ představuje plány vedoucí této služby Věra Obertíková.

K domácí idylce dopomohou také řemeslníci, kteří se letos na obou místech dají do práce. V Jihlavě se bude dokončovat zahrada a dovybaví se multismyslová místnost, která bude sloužit klientům. V Třešti plánují výmalbu pokojů, prokoukne i zdejší zahrada. Na obou adresách byly v rámci procesu transformace vybudovány rovněž Denní stacionáře. Sociální službu, která je tu od toho, aby pomáhala, najdou zájemci

v sousedství nově postavených objektů. Určená je pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením ve věku od 16 let a doplňuje nabídku sociálních služeb v obou městech. Stacionáře jsou otevřeny každý všední den od 8:00 do 15:00 hod. a jde o hrazenou službu. „Tuto službu mohou využívat místní lidé či lidé z blízkého okolí obou měst,“ uzavírá Tomšíková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obchvat Brtnice pomůže při dostavbě Dukovan.

Reportér Deníku přímo v terénu ukazuje, kudy povede trasa obchvatu Brtnice. | Video: Deník/Martin Singr