Tradiční sčítání ptáků na krmítkách vypukne o tomto víkendu. Přidají se i lidé na Vysočině. „Taky se zapojuji, stačí hodina pozorování a zapisování. Máme krmítko před kuchyní, takže to není problém,“ řekla Simona Dvořáková z Nového Města na Moravě.

Ptačí hodinka, kterou pořádá Česká společnost ornitologická, se uskuteční ve dnech 8. až 10. ledna. Výsledky svého pozorování mohou lidé zaznamenávat do online formuláře, který najdou přímo na webových stránkách Ptačí hodinky. Tam pak budou zveřejněny i výsledky letošních pozorování.
Vloni se akce zúčastnilo 21 725 dobrovolníků z celé České republiky. Na Vysočině se nejčastěji na krmítkách objevovali sýkora koňadra, vrabec polní, vrabec domácí a zvonek zelený.

Nasypat do krmítka, připravit  psací potřeby, zjistit si přesnou metodiku sčítání na ptacihodinka.birdlife.cz a pak šedesát minut pozorovat ptačí návštěvníky. Takový bude program druhého lednového víkendu mnoha českých domácností.  „Do sčítání ptáků na krmítku se může zapojit úplně každý bez předchozí zkušenosti s ornitologií. Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu naše materiály s vyobrazením druhů,“ říká koordinátorka sčítání ptáků na krmítkách Alena Skálová z České společnosti ornitologické.

Sčítání je určené jak pro jednotlivce, tak i pro školní kolektivy prvních a druhých tříd, které aktuálně mají prezenční výuku. Metodika sčítání je stejná jako v předchozích letech. „U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. V úvahu přitom bereme všechny ptáky, které během své hodinky spatříme. Nejen ty, kteří přistanou přímo na krmítku,“ vysvětluje Hořáková. A co když během sčítací hodinky na krmítko žádný pták nepřiletí nebo je ptáků málo? „I tyto údaje nás zajímají a jsou pro nás velmi důležité. Jedná se o vědecký výzkum, nikoli o soutěž. Je důležité, aby nám účastníci odeslali své pozorování, i když jim na krmítko žádný pták nepřilétl. Tyto údaje nám pomohou zjistit, kde ptáci naopak chybí,“ zdůrazňuje Skálová. 

Dita Hořáková