Na úvod se soutěžící seznámili s pravidly a byli jim představeni partneři soutěže. Následně se šli rozlosovat do skupin a hra mohla začít. Ve skupině A dominoval tým s jedním z nejdelších názvů v historii pIšQworek – Chovanci psychiatrie v městečku Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Své soupeře porazili 18:2, 18:2 a 19:1. Ostatní týmy ve skupině A, Rakeťáci, Křižáci a Penta, byly velmi vyrovnané. Postup do play-off nakonec těsně získali Křižáci.

Ve skupině B dominovali Nevyškrtnutelní, na paty jim šlapali Auťáci. Tyto dva týmy neúprosně porazily Malenovce i Mladíky. Tříčlenná skupina C byla velmi vyrovnaná. Všechny týmy, Absintenti, Ptáčci i Endoplazmatické retikulum nastřádali jednu výhru a jednu prohru. Rozhodnout tedy muselo celkové skóre. Do play-off se tak dostalo Endoplazmatické retikulum a Absintenti.

Poslední skupina nabídla jednoznačnější souboj. Tým Fujkodič nedal ostatním šanci a se dvěma výhrami proplul až do pavouka. Spolu s ním se dál probojoval tým Der Vorterer von Schneider, který porazil tým XOXO.

S šesti týmy jsme se tedy rozloučili a osm nejlepších se pustilo do pavouka. „Né, my jdeme s Chovacema, to nemáme šanci,“ zakleli Auťáci, když zjistili, že první zápas v play-off hrají právě s nejsilnějšími Chovanci. Bohužel zápas pro Auťáky nebyl šťastný a s 12. ročníkem pIšQworek se tak museli rozloučit. Sbohem dvanáctým pIšQworkám řekli i členové týmu Endoplazmatické retikulum ze ZŠ a MŠ Zhoř, kteří navzdory velkému věkovému rozdílu statečně bojovali proti spoluhráčům ze středních škol.

Nakonec jsme se rozloučili i s Křižáky z pořadatelské školy a s Absintenty z Gymnázia Otokara Březiny Telč. V místnosti zbyly čtyři nejlepší týmy, které se pustily do boje o postupová místa. Nejnapínavější souboj se odehrál mezi týmem Fujkodič z gymnázia Jihlava a Der Vorterer von Schneider z Gymnázia O. Březiny v Telči, kteří se utkali o poslední postupové místo. Tento boj nakonec vyhrál tým Fujkodič. U druhého stolu se bojovalo o zlatý pohár. Chovanci z Gymnázia Jihlava poměřili své síly s týmem Nevyškrtnutelní z Gymnázia O. Březiny Telč. Jako silnější se nakonec ukázal tým Chovanci psychiatrie v městečku Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Nevyškrtnutelní ovšem nebyli smutní, protože do krajského kola postoupili taktéž.

Soutěž pIšQworky je mistrovstvím základních a středních škol České a Slovenské republiky v piškvorkách. Letošního dvanáctého ročníku se účastní více než 1250 týmů z téměř 600 škol. Každou školu mohou reprezentovat maximálně čtyři pětičlenné týmy. Některé týmy absolvovaly i školní kolo, aby mohly poměřit své síly s okolními soupeři. Výherci oblastních turnajů postupují do třetí úrovně, do turnajů krajských.

Nakonec se ti nejlepší ze všech krajů přijedou 6. prosince poprat o mezinárodní titul mistra v pIšQworkách na grandfinále do Brna. Soutěž pořádá spolek Student Cyber Games, jehož členové se snaží naučit studenty hrou novým dovednostem. Na jaře pořádají i týmovou soutěž Prezentiáda, při níž se studenti učí prezentačním dovednostem, práci s vizuálem prezentací, kreativitě, ale také plynulosti projevu a práci v týmu.

Veškeré podrobnosti naleznete na webu soutěže www.pisqworky.cz. Aktuální dění můžete sledovat také na Facebooku a Instagramu soutěže.

Petra Plachá