„Stanoviště s koláči jsme měli první říjnovou středu na veřejných místech, ale i v mnoha firmách a institucích,“ popisuje průběh sbírky Marek Mašát z Oblastní charity Jihlava. „V ústředním stánku na Masarykově náměstí 4. 10. a potom i při podzimním jarmarku 6. 10. se za příspěvek do sbírky rozdalo celkem 1 110 koláčů. Velký úspěch měla sbírka také v Nemocnici Jihlava, kde pokladničky doslova praskaly ve švech a lidé si odsud odnesly celkem 714 koláčů,“ řekl dále Mašát.

Dalšími místy, kde sbírka v Jihlavě byla: Finanční úřad, VZP Jihlava, Psychiatrická nemocnice, Vysoká škola polytechnická. Nově byly také dvě stanoviště v Třešti – na poliklinice a na náměstí T. G. Masaryka.

Zatím rekordní výtěžek přinesl prodej koláčů pro hospic v Třebíči.
Koláč pro hospic v Třebíči je rekordní, přispívat lze až do konce října

Do sbírkové akce se tradičně zapojily také firmy – Automotive Lighting, DM-drogerie markt, Jipocar, Kolektor Tesla, Kronospan, Motorpal, Osmont, Podzimek a synové a Swoboda technologies. Zaměstnanci firem měli možnost přispět a obdržet sladký koláč přímo na stanovištích ve firmách.

Na všech místech se za dobrovolný příspěvek rozdalo celkem 4 575 koláčů. Doporučený příspěvek za jeden koláč byl 50 korun, ale bylo mnoho lidí, kteří do pokladniček vložili i větší částky.

Sbírku přijel podpořit také předseda senátu Miloš Vystrčil. Převzal padesát koláčů, které pak věnoval klientům Domova seniorů Stříbrné terasy.

„Chtěla bych poděkovat všem, kdo se zastavili na našich stáncích nebo si ráno po cestě do práce koupili sladký koláč. Díky vašim příspěvkům můžeme nabízet kvalitní péči, pořizovat potřebné pomůcky a zdravotnický materiál. Zvláště v dnešní nejisté době si vážíme vaší podpory těžce nemocných. Děkuji také pekařům, kteří nám koláče napekli a brzičko ráno dovezli. Zisky z koláče pro nás není jen částka, ale znamená to zájem a podporu vás všech,“ uvedla s povděkem Markéta Brestovstká, vedoucí Bárky – domácího hospice.

Vybrané peníze pomohou nevyléčitelně nemocným pacientům Domácího hospice Barborka.
Koláč pro hospic vynesl téměř čtyři sta tisíc. Sbírka pokračuje online

„Velké díky patří místním pekárnám - Lapek, a. s., Pekárna Veselo, Pekařství Marek Telč, Cukrárna a vinotéka U Koloucha Luka nad Jihlavou, Pekárna Větrný Jeníkov, ale i studentům a pedagogům z gastronomického oboru SOŠ, SOU a ZŠ Třešť. Koláče pro nás upekli pouze za náklady, a někteří i zdarma,“ uvedl Marek Mašát.

Sbírka proběhla také díky aktivní pomoci mnoha dobrovolníků a studentů SOŠ Sociální u Matky Boží Jihlava, Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy Jihlava, dále studentů Vysoké školy polytechnické Jihlava, ale zapojili se například i klienti Následné péče Jihlava.

Pokud někdo nestihl přijít fyzicky, do konce října má možnost přispět do sbírky i online formou na stránkách www.jihlava.charita.cz/kolacprohospic.

Radka Běhalová