Dechová hudba Gloria vznikla v roce 1994 v Kyjově. Jejím kapelníkem je trumpetista a skladatel Zdeněk Gurský. Kapela má v obsazení třináct profesionálních muzikantů a čtyři zpěváky.

Díky hudebnímu vzdělání muzikantů na nejvyšší úrovni se kapela věnuje nejen tradičním lidovým písním v rámci dechového žánru, ale také moderní a vážné hudbě. Gloria vyniká svou originalitou také proto, že má ve svých řadách skladatele a muzikanty, kteří umí napsat aranžmá skladeb přesně pro toto obsazení.

Převážnou část vystoupení má kapela v zahraničí, proto se také stala v roce 2000 mistrem Evropy v německém Maihingenu. Jako vynikající sólisté se představují také zpěváci. Doma i v zahraničí moderuje vystoupení Sylvie Formánková (roz. Gurská).

Gloria vydala více než 35 nosičů (CD, DVD), hlavně ve vlastním vydavatelství Gloria, ale také u německých vydavatelů. V roce 2006 natočila své první CD s vánoční tématikou - světové koledy. Ve své nabídce koncertů zahrnuje tedy i vánoční koncerty se světovými i domácími melodiemi.

Má za sebou několik vystoupení v televizi a rozhlase, a to nejen v českých, ale také německých médiích.

V neděli 30. srpna od tří hodin v klášterní zahradě se na Vás bude těšit brtnická Vysočanka a jihomoravská Gloria. Vystoupí také brtnické mažoretky Pomněnky.


RADEK VORLÍČEK