Charitativní běh začínal v devět hodin ráno. Od této chvíle se přicházeli registrovat první běžci, lidé se mohli občerstvit ve stáncích nebo se informovat o službách Sdílení. Na závodníky čekal sedmikilometrový okruh přírodou, kde mohli využít jak betonovou cyklostezku, tak měkký povrch vedle ní. Po trati byly občerstvovací stanice s pitím, ovocem nebo energetickými tyčinkami. Myslelo se i na děti, pro které byl připraven dětský běžecký závod a krásné ceny.

Před desátou hodinou byl už prostor kolem startovní brány zaplněný rozcvičujícími se běžci, ale přišli i místní lidé, aby běžcům fandili. V deset hodin za velkého potlesku a povzbuzování vyběhlo na trať osmdesát běžců. Novinkou letošního běhu byla štafeta, která přilákala spíše rekreační běžce nebo rodiny.

Do Her bez hranic se mohou zapojit opravdu všichni. Přidáte se?
Hry bez hranic. O sportovní výkony tolik nepůjde. Posláním je sbližovat

Výtěžek dvě stě tisíc korun předčil všechna očekávání pořadatelů. „Za touto částkou stojí krásný příběh,“ říká Eva Švecová, fundraiserka Sdílení. „Když jsem se chystala společně s Martinem Švecem napsat šek na částku 147 tisíc korun, přišel k nám nenápadný pán a řekl, že by rád tuto částku dorovnal na 200 tisíc korun. Málokdy mi dojdou slova, ale v tuto chvíli se to skutečně stalo. Dárce nechce být jmenovaný. A když jsem jej ptala, jaká je jeho dárcovská motivace, dodal: ‚Jste prostě skvělí a moc vám fandím.‘ Náš anonymní dárce má se Sdílením jistou zkušenost a ví, co obnáší práce našich pečovatelek a zdravotníků. Moc si vážíme toho, že vnímá potřebu tuto péči podpořit a ocenit,“ říká Eva Švecová.

Organizace pečuje nejen na Telčsku o staré lidi, vážně nemocné a umírající. Část financí si na provoz shání sama. „Letos jsme získali v krajském grantu finance na automobil, kde je však naše spoluúčast 90 tis. korun. Část výtěžku půjde tedy na dofinancování auta pro pečovatelky v odlehčovací službě. Ostatní finance půjdou na provoz organizace. Naše činnost není plně hrazená z veřejných zdrojů jako jsou platby pojišťoven a dotace. Tento rok si na péči o pacienty sháníme částku 2 miliony korun. Díky velké podpoře dárců, nadací, sponzorů, ale také díky půlmaratonu se částka snížila na 450 tisíc korun. Vědomí, že jsou kolem nás lidé, kteří se rozhodnou věnovat svůj čas a energii organizaci takovéto benefiční události, je nesmírně motivující do další práce,“ doplňuje Švecová.

Klienti Domova pro seniory v Lesnově si užili den v mateřské škole.
Kdo si hraje, nezlobí. V Jihlavě navštívili senioři z domova mateřskou školu

„Dojmy budou ještě dlouho doznívat. Nicméně mě těšilo, když běžci při odchodu oceňovali kvalitní organizaci, dobře značenou trať a příjemnou atmosféru. Za celou organizací stojí spousta dobrovolníků, kterým bych chtěl poděkovat, že do toho se mnou šli. Pevně doufám, že to nebyl poslední ročník a příští rok se opět sejdeme v Telči v Lipkách na již třetím ročníku,“ uzavírá Martin Švec.

Eva Švecová, fundraiserka, Sdílení, o. p. s.

V Hodicích se lidé mohli seznámit, jak to chodí v lese.
Otevřené lesy. V Hodicích lidé viděli, co všechno umí harvestor