V neděli 12. listopadu by se dožila 101. narozenin výjimečná, osobitá a originální umělkyně Míla Doleželová. Významná část jejího života je spjatá s Vysočinou, a především s Telčí, kde dlouhá léta žila. V letošním roce se zde v Univerzitním centru Masarykovy univerzity podařilo otevřít její stálou expozici. Splnilo se tak nejen její poslední přání, ale je to i určité splacení dluhu k péči o mimořádné dílo, které malířka zanechala.

Při příležitosti 101. výročí od narození Míly Doleželové Univerzitní centrum Telč otevírá expozici a výtvarný ateliér široké veřejnosti i s doprovodným programem. Zájemci mohou projevit úctu velké malířce tím nejlepším možným způsobem – štětcem.

Magický les u hradu Roštejn.
Jako Lothlórien z Pána prstenů. Podívejte se na magickou proměnu lesa u Roštejna

K dispozici vám bude prostor, barvy, malířské podklady i další výtvarný materiál, a v případě potřeby za pomoci zkušených lektorů i překonání vlastního ostychu. Stěžejním tématem bude autoportrét, umělecká svoboda však nezná žádné hranice.

Akce Univerzitního centra Portréty pro Mílu aneb Otevřený ateliér v Expozici Míla Doleželová se bude konat v sobotu 11. listopadu od čtrnácti hodin a je určena především pro návštěvníky ve věkovém rozmezí od 1 roku do 101 let, na své si ale jistě přijde každý. Vstupné je dobrovolné.

Pro zájemce se otevře také telčský dům U malířů, jinak penzion Kamenné slunce, na ulici Palackého číslo 27, kde více než dvacet let malířka žila a tvořila. „Promění se tak v galerii a symbolicky tak naplní odkaz malířky Míly Doleželové, která zde prožila vrcholná léta své tvorby, obklopená přáteli, ale i smutný závěr života v chudobě a osamění, “ těmito slovy zve k návštěvě majitelka domu Tereza Severýnová.

Prohlídky v rámci druhého ročníku Dne otevřených dveří U Malířů budou v sobotu 11. listopadu v šestnáct hodin a v neděli 12. listopadu v deset a ve čtrnáct hodin. Na prohlídku je třeba se zaregistrovat. Podrobnější informace se dozvíte na www.kamenne-slunce.cz/cz/mila-dolezelova.

Chalupa Míly Doleželové v Klatovci.
Tady žila a tvořila Míla Doleželová. Chalupa v Klatovci je teď kulturní památkou

Stálá expozice Míly Doleželové, která se proslavila výjevy z romského prostředí, byla slavnostně otevřena 16. června 2023. Vedle více než sto osmdesát velkoformátových obrazů Míly Doleželové a jejího manžela Jiřího Mareše nabízí ve výtvarných a hudebně-pohybových ateliérech také vzdělávací programy pro děti a školní skupiny.

Za první půlrok expozici shlédlo přes tři tisíce návštěvníků a sedm vzdělávacích programů absolvovalo přes dvě stě žáků z mateřských, základních a středních škol celého regionu.