Program začal v pátek vernisáží výstavy Hornické stopy a slavnostním setkáním ve Vítkovicích a pokračoval v sobotu snídaní u primátora a mší v katedrále Božího Spasitele.

Hornickou parádu, což je průvod všech horníků, zahájili slavnostní salvou členové Společnosti přátel dělostřelby z Jihlavy. Poté se za zvuku zvonů katedrály vydal průvod na cestu centrem města až na Slezkoostravský hrad, kde byly představeny jednotlivé spolky a města, a proběhlo tradiční stužkování praporů. Zároveň byl připravený bohatý doprovodný kulturní program, koncerty, divadelní představení nebo audiovizuální produkce.

| Video: Youtube

Z Jihlavy se setkání zúčastnili zástupci vedení města, pracovníci jihlavského podzemí a havířci z Jihlavského havířského průvodu. „Je velice příjemné vidět, že hornický stav žije dál, i když těžba v mnohých městech už většinou utichla. Členové hornických spolků jsou na svoji historii hrdí a setkání plánují i nadále. Příští se uskuteční v Jílovém u Prahy a předpokládám, že Jihlava na něm nebude chybět," řekl náměstek primátora Radek Popelka.

Jana Petrůjová