Zde na webu si může dobrovolník nebo zástupce organizované skupiny vybrat úsek silnice, kterou chce zbavit odpadků. Sebrané odpadky na takto nahlášených úsecích silnic II. a III. třídy mimo obce odveze a jejich likvidaci zajistí spolupracující Krajská správa a údržba silnic Vysočiny (KSUSV), ze silnic I. třídy potom ŘSD ČR. U ostatních úseků si musí odvoz a uložení zajistit sbírající po domluvě s vlastníkem pozemku. Zanesením informace o úklidu konkrétního úseku komunikace do mapy dostává veřejnost přehled o již „zabraných“ úsecích a organizace akce je tak přehlednější. S výslednou mapou úseků pracuje i KSUSV a samotné obce, ve kterých sběr probíhá.

Důležitou skutečností také je, že úklid může probíhat kdekoli u veřejných komunikací. Úseky silnic, především ty extrémně frekventované, které si veřejnost nevybere, budou uklizeny v průběhu roku pracovníky Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, což je obvyklá praxe. „Úklid kolem krajských silnic ročně přijde na více než 1 milión korun. Díky akci Čistá Vysočina se uklidí kolem silnic rychleji a my přispějeme tím, že odpad svezeme a předpisově zlikvidujeme. Velice si dobrovolnictví v rámci Čisté Vysočiny vážíme,“ uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid.

V minulých letech neovlivněných pandemií se zapojovalo více než 20 tisíc dobrovolníků a vždy vysbírali 73 až 104 tun odpadků. V loňském roce to bylo za přispění rekordních 26 tisíc účastníků 70 tun. Je povzbuzující, že podle některých účastníků lze sledovat pozitivní trend. Situace se zlepšuje a odpadků kolem silnic, které chodí každoročně uklízet, se vyskytuje méně. Čistá Vysočina je realizována v rámci projektu Zdravý Kraj Vysočina a MA21 již od roku 2009.