Májka bývá vztyčena nejčastěji 30. dubna nebo 1. května. Předkům tato oslava připomínala, že se příroda znovu probudila. Stavění májů provází tanec a hudba, májka symbolizuje strom života. V Telči se tohoto aktu ujal před lety folklorní soubor Podjavořičan. „Májku jsme poprvé stavěli v roce 2013, nezdá se to, ale ten čas letí,“ upřesnila Jana Paulusová z telčského folklorního souboru s tím, že v posledních dvou letech do akce zasáhla pandemie koronaviru. V jejich podání vypadá zaplétání máje jako něco jednoduchého, ale i na to je potřeba se připravit. Kromě toho stavění máje provází lidová hudba, zpěvy a tance. A to vše v ručně vyšívaných krojích. Nádhera, jen oči přechází.

V Telči však nestojí pouze tato jedna májka, stejný zvyk si osvojili také na Ranči Telč na Salaši. I zde už svou májku mají. A kde se teprve bude stavět? Tak třeba na Masarykově náměstí v Jihlavě. Tam se horácké soubory tohoto úkolu ujmou v sobotu 7. května od půl čtvrté odpoledne. Kdo tradici stavění a zaplétání máje ještě neviděl, tak bude mít jedinečnou příležitost právě tam.

Takto hořela čarodějnice na hranici v Hodicích.
Nastrojené dámy pohltily plameny během chvíle. Magická noc v obrazech

Máje by se měly celý květen hlídat, aby je někdo neskácel předčasně. To je potom ostuda pro celou ves či město, kde máje stála. Nejvyšší májku na Vysočině postavili v roce 2003 v Nové Vsi na Jihlavsku. Měřila 48,65 metrů, stavělo ji sedmdesát lidí a trvalo to čtyři hodiny. Svého času byla také v České knize rekordů, dokud ji nepřekonala májka z Vendryně u Frýdku-Místku.

Podjavořičan Telč. Soubor byl založen v dubnu 1989. Ve svých řadách sdružuje lidi se zájmem o folklor a zvyky z oblasti Horácka, především z Telče a okolí. Místní lidovou tradici oživuje pořádáním Horáckého bálu, Vítání jara, Velikonoční obchůzky nebo masopustním veselím. Do svého repertoáru zařazuje původní tance a písně, které dál zpracovává a spojuje do jednotlivých pásem. Tanečníci vystupují v ručně vyšívaných krojích. Muzika hraje i na zvláštní nástroje, takzvané skřipky či dyndy.

Jana Kodysová

Legendární americký vojenský jeep.
Vozil se v něm i Churchill. Americké válečné džípy dorazily na sraz do Ořechova