Na pomoc nevidomým a slabozrakým se dosud vydalo celkem 1220 běžců, kterým se podařilo vyběhat 480 000 korun. V běhu budou Světlušky společně s Kauflandem pokračovat také v Brně (1. 10.), Plzni (6. 10.), Olomouci (14. 10.) a cílovou pásku pak protnou v Praze (20. 10.). Pomoci během nevidomým a slabozrakým je letos poprvé díky zapojení se do projektu Rozběháme Česko možné i virtuálně.

Díky možnosti výběru z delšího a kratšího okruhu si běhy užijí jak zapálení sportovci, tak i ostatní nadšenci všech věkových i výkonnostních kategorií, kteří chtějí podpořit dobrou věc. Do běhu se ve všech městech opět zapojují zrakově postižení sportovci, které Světluška již 17 let podporuje v aktivním životě.  Pro běžce je připraven startovní balíček ve dvou variantách, kde mohou nově volit mezi čelovkou nebo běžeckou sportovní čelenkou, kterou ocení zejména skalní fandové nočních běhů, kteří už svoji čelovku mají. Vstupenky je možné zakoupit nejpozději tři hodiny před startem skrze portál GoOut.

Přestože je z epidemických důvodů standardní doprovodný program na všech bězích omezen, běžci se před samotným během nudit nebudou. Všichni účastníci se mohou těšit například na moderátory z Českého rozhlasu, čerstvé mošty na osvěžení od generálního partnera Kaufland. „Jsme moc rádi, že se do běhu zapojili i naši zaměstnanci a vytvořili Kaufland tým. Společně si tak užili jedinečnou atmosféru závodů,“ říká Renata Maierl, tisková mluvčí společnosti Kaufland ČR. K letošním běhům dodává ředitelka Světlušky Gabriela Drastichová: „Rok nás dělí od desátého výročí Nočních běhů pro Světlušku. Nemohli jsme tedy přes všechny překážky, které jsme museli a stále musíme překonávat, tradici přerušit. Naopak, překážky jsme vzali jako výzvu, k pětici měst, kde už noční běžce s čelovkou znají, jsme přidali šestou Ostravu. A byla to dobrá volba. Bezmála 500 lidí se sešlo na podporu nevidomých a slabozrakých v úžasném areálu Dolních Vítkovic. Jeden či dva dvoukilometrové okruhy si zaběhli rodiny s dětmi, firemní týmy, studenti i samotní nevidomí. Děkujeme, Ostravo! A na jaře 2021 znovu.“

První virtuální běh pro Světlušku

Letos poprvé se mohou pro Světlušku běžci rozběhnout také online pod společným hashtagem #myteporazime. Stačí se registrovat na myteporazime.cz a zaplatit 150 korun startovné, které je příspěvkem do veřejné sbírky Světluška. Běh si následně kdykoliv a kdekoliv trasovat s oblíbenou aplikací a podělit se o screenshot. Součástí základního startovného je elektronický startovní balíček, startovní číslo, medaile a diplom.

RENATA MAIERL