Konkrétně hasiči z Bedřichova, Pístova, Zborné a Heroltic. Hlavním záměrem cvičení je zjistit připravenost členů Jednotek sboru dobrovolných hasičů Jihlava (dále JSDH).
„Cvičení hodnotím velice kladně, jednak ze strany velitelů jednotek, kteří zvládli taktické nasazení ve složitém terénu a jednak ze strany osobního nasazení všech zúčastněných hasičů a jejich svědomitou péčí o svěřenou techniku. Ověřený způsob dodávky vody bude moci být využit při ostrém zásahu,“ uvedl velitel jednotky Jihlava Marek Zemín.
Místo kolem kostela sv. Jakuba bylo využito hlavně kvůli prostoru, který poskytuje Jakubské náměstí pro pohyb techniky. Hasiči pracovali se dvěma způsoby využití dálkové dopravy vody, jednak při zásahu na likvidaci požáru samotného kostela a jeho okolí a jednak pro zřízení čerpacího stanoviště pro kyvadlovou dopravu vody cisternami, při zásahu v kterémkoli místě v historické části města.
Celkem bylo možné pozorovat koordinovanou práci téměř třiceti hasičů. U cvičení byli přítomni také strážníci Městské policie Jihlava, kteří dohlíželi na bezpečný průjezd požárních jednotek a zajišťovali bezpečnost při provozu na cyklostezce v místě zásahu.
„Cílem cvičení je seznámit cvičící s orientací v prostředí, nástupními plochami, s přístupem k vodnímu zdroji a s postupem při dálkové dopravě vody terénem s velkým převýšením. Dále ověřit rádiovou komunikaci mezi jednotlivými jednotkami a činnosti velitele zásahu a jeho součinnost s veliteli zasahujících jednotek,“ doplnil Marek Zemín.
Požár krovu z roku 1948
Kostel svatého Jakuba Většího naposledy hořel v roce 1948, kdy ve 14 hodin chytla střecha kvůli nepozornosti stavebního dělníka. Dle kroniky Sboru dobrovolných hasičů dělník benzínovou pájkou opravoval okapy a od pájky a její náplně chytly prkna a krovy pod krytinou. Na místo tehdy dorazil jihlavský sbor dobrovolných hasičů, ale jejich stříkačka nebyla schopna do této výšky úspěšně zasáhnout, proto byl povolán mechanický žebřík, po němž byla hadice vedena, a požár byl úspěšně zdolán. (tz)