Odehrálo se to v sobotu večer po zasedání valné hromady Sboru dobrovolných hasičů Telč. Předseda Senátu Miloš Vystrčil, který se každoročně tohoto setkání účastní, byl požádán, aby otevřel garáž. Právě tam na něj a na mnoho ostatních přítomných čekalo překvapení.

Zdroj: Vladimír Brtník

Díky několikaletému trpělivému snažení především Jiřího Vejmělka, Pavla Doskočila a ostatních členů a členek telčského sboru a díky ochotě dobrovolných hasičů z Jiříkovic máme v Telči vystrčilku.

V roce 1858 si Josef Vystrčil starší založil v Telči dílnu. O šestadvacet let později přijal za společníka syna, taktéž Josefa. Již rozšířený podnik přejmenoval na Josef Vystrčil a syn.

Bruslení na Ulickém rybníku v Telči.
VIDEO: Už jste si byli zabruslit pod telčskými věžemi? Jsou parádní podmínky

Právě firma pod tímto názvem dodávala sborům dobrovolných hasičů na Vysočině i za jejími hranicemi ruční, parní a později také motorové hasičské stříkačky, kterým se říká vystrčilky.

Podnik byl v roce 1948 znárodněn. V Telči jsme bohužel vystrčilku až do soboty neměli. Děkuji místním hasičům nejen za takovéto příběhy, ale i za vše ostatní, co pro Telč dělají.