Můžete si ji připomenout prostřednictvím fotogalerie, kde jsou historické snímky i záběry z rekonstrukce nebo z doby univerzitní éry. Zavzpomínejte spolu s námi.

Univerzitní centrum je místem, kde se konají nejrůznější akce:

Zdroj: UCT

Když před dvaceti lety podepisovali tehdejší rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška a starosta Telče Roman Fabeš smlouvu o převodu budovy bývalé jezuitské koleje do správy naší druhé největší univerzity, jednalo se o mimořádnou událost. Vypadalo to, že se z Telče stane univerzitní město.

Tak šel čas. Univerzitní centrum Telč poskytlo zázemí studentům univerzity, nyní se tam konají nejrůznější akce.Tak šel čas. Univerzitní centrum Telč poskytlo zázemí studentům univerzity, nyní se tam konají nejrůznější akce.Zdroj: poskytla Lucie Zemanová, archiv UCT

V té době byla v Univerzitním centru Telč výuka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity pro čtyřicítku posluchačů kombinovaného studia oboru Dějiny umění se zaměřením na památkovou péči a ochranu kulturního dědictví.

Ten později vystřídal bakalářský program kombinovaného studia Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity zaměřený na ekonomiku, veřejnou správu, regionální rozvoj, cestovní ruch, bankovnictví a management.

Náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.
Návrat ředitele jihlavské nemocnice: co musí předcházet očištění Lukáše Veleva?

Masarykově univerzitě se tehdy podařilo provést komplexní rekonstrukci. Budovu bývalé jezuitské koleje a školy, jak se jí v Telči říká, se povedlo opravit a zachránit pro její další kapitolu. Tu univerzitní.

Plnohodnotnou výuku se do Telče přivést nakonec nepovedlo. A je to určitě škoda. Na druhou stranu se povedlo vytvořit překrásný prostor. Je v něm spousta zajímavých akcí a programů, nejen univerzitních, a přitom zůstal otevřený a slouží i Telči a jejím obyvatelům.

Tak šel čas. Univerzitní centrum Telč poskytlo zázemí studentům univerzity, nyní se tam konají nejrůznější akce.Tak šel čas. Univerzitní centrum Telč poskytlo zázemí studentům univerzity, nyní se tam konají nejrůznější akce.Zdroj: poskytla Lucie Zemanová, archiv UCT

V Telči se povedlo založit ceněnou Univerzitu třetího věku, která běží nepřetržitě od roku 2006. Nejrůznějších vzdělávacích akcí se v centru koná ročně kolem stovky. Veřejnosti také slouží univerzitní knihovna, vyhlášená je i univerzitní kavárna a cukrárna.

Od roku 2017 se v univerzitním centru dělají workshopy mezinárodního projektu Scola Telcz, je tam také Hudební akademie, Diplomatická akademie, Hodnocení kvality vysokých škol, letní jazykové školy či různé mezinárodní školy.

Zimní Prázdniny v Telči a koncerty kapely Nezmaři v roce 2022:

Zdroj: Univerzitní centrum Telč

V posledních letech se do univerzitního centra se vrátila pravidelná výuka v podobě aktivit Základní školy Vážka. V loňském roce vznikla expozice malířky Míly Doleželové. Za první půlrok ji navštívilo bezmála 4 000 návštěvníků.

Oslavy telčského centra a jeho dvacetiletého působení jsou součástí celouniverzitních oslav 105. výročí Masarykovy univerzity. Pro návštěvníky jsme připravili retrospektivní výstavu, přednášky, koncert filmových melodií a podobně. Na podzim je pak domluvena putovní výstava o Telči, Míle Doleželové a Univerzitním centru Telč pro fakulty v Brně.