Sál v Brtnici nebyl tentokrát zaplněn jako vždy, ale byli zde všichni věrní posluchači i ze vzdálenějších míst. Zřejmě bylo příčinou špatné počasí a také finálové utkání Mistrovství světa ve fotbale.

Tradiční moderátor Vánočních koncertů, muzikant a bubeník Vysočanky Vladimír Špejtek v úvodu pozdravil všechny přítomné a také hosty, hudebního skladatele Ladislava Prudíka s chotí Irenou z Dolních Heřmanic, textaře z Kaliště u Jihlavy Jaroslava Hájka a mě, publicistu a propagátora lidové zábavy.

Uvedl dále program celého koncertu a pak již Vysočanka spustila podle stanoveného repertoáru písničky a samozřejmě také ty, od přítomných autorů. Představil v průběhu také dva mladé trumpetisty – Matěje Smolíka a Jaroslava Munducha, kteří se uvedli sólovými výstupy, což se všem líbilo. Líbila se i nová zpěvačka, desetiletá dcera kapelníka Jiřího Vorlíčka Aneta, která si zde zazpívala postupně se všemi zpěváky, Marcelou Láníkovou, Josefem Smolíkem a Jiřím Chládkem. Na této dívence zaujal fakt, že má velký talent a svoje vystoupení zvládla bez zakolísání. Není ani divu, neboť je z muzikální rodiny a tak následuje ve stopách svého staršího bratra Jana, který po zpěvu hraje na trumpetu a zde dostal prostor k předvedení se jako bubeník na bicí.

Mráz a sníh čarují v těchto dnech i v pohádkové Telči. Podívejte se dřív, než to roztaje.
Pohádková Telč v sevření ledového království. Podívejte se, jak příroda čaruje

Koncert byl sestaven ze dvou částí, v první se hrály skladby našich známých autorů a druhou část tvořili vánoční písničky, koledy a pastorely, na které si muzikanti svlékly vesty a k bílým košilím přidali slušivé černé motýlky. Vše proběhlo bez dlouhé přestávky za komentování moderátora, který přidával v průběhu i různé vtípky a anekdoty.

Vladimír Špejtek na závěr poděkoval všem za návštěvu, zvukaři Jiřímu Čápovi za skvělou zvukovou kulisu, Městu Brtnice, sponzorům a všem, kteří podporují Vysočanku v její bohulibé činnosti. Popřál hezké a klidné prožití Vánočních svátků a hodně štěstí a hlavně zdraví v Novém roce 2023.

Karel Novotný – publicista a propagátor lidové zábavy

Vánoce na sýpce v Brtnici 2022.
Návrat ke starým českým Vánocům. Podívejte se na vyzdobenou sýpku v Brtnici