Začátkem března se otevřela opravená škola na náměstí v Třešti lidem. Veřejné prohlídky si během několika dní nenechaly ujít tisíce lidí. Zajímavostí byly staré fotografie, kdy návštěvníci mohli porovnat stav místa před rekonstrukcí a po ní. Původní zůstalo pouze schodiště, které bylo kompletně zrenovované. U vstupu se podařilo zachovat malované slunce.

Škola bude sloužit především Základní umělecké škole Třešť, zázemí tu ovšem našla i banka, lékárna či kavárna.

Jaká je ovšem historie této nepřehlédnutelné budovy? V listopadu 1890 se na náměstí po pouhých šesti měsících stavby otevřela chlapecká měšťanská škola pro 370 žáků. Stavba školy stála tehdy 20 tisíc zlatých a vybralo se na ní z pivní daně.

Ples v Cejli zpestřilo vystoupení Pirátů z Karibiku a bohatá tombola.
VIDEO: Piráti z Karibiku vpluli na parket obecního plesu v Cejli

Kapacita školy byla brzy nedostatečná. Nová část budovy pro dívčí školu směrem k autobusovému nádraží byla postavena o jedenáct let později. Základní kámen byl položen v dubnu 1901 a na konci září už se sem stěhovaly žákyně. Za necelých šest měsíců.

Budova během století měnila využití. Od měšťanské školy, po odbornou školu ženské živnosti oděvnické. V druhé světové válce byla zabraná pro vojenské účely. V roce 1953 vznikla jedna velká škola pro celou Třešť s názvem osmiletá střední. Měla 21 tříd, 730 žáků a 26 učitelů. Poté se v roce 1960 docházka prodloužila na devět let a byla zřízena střední všeobecně vzdělávací škola s maturitou. V roce 1962 měla škola 35 tříd a 941 žáků. Učilo se na 14 různých místech, protože kapacita školy nestačila.

Nová škola vznikla v šedesátých letech v ulici Josefa Hory a na náměstí se přesunulo učňovské školství. V osmdesátých letech se postavila budova směrem na Hodice, kde je střední škola v ulici K Valše dodnes. V době největšího rozkvětu měla škola 44 tříd a přes tisíc žáků. Po roce 2000 však začal zájem o učňovské obory upadat, přestala se využívat i škola na náměstí a výuka se přesunula pouze do budovy na ulici K Valše.

Bleduliště v přírodní rezervaci Blatná hráz na Třebíčsku.
TIP: Bleduliště se probouzí. Podívejte se na jedno z posledních míst u Třebíče

V roce 2011 se škola na náměstí zavřela a od té doby se pro ni hledalo využití. A protože prostory ve stávající Základní umělecké škole Třešť už kapacitně nevyhovují, rozhodlo město o opravě a přesunu právě do bývalé školy na náměstí. Základní umělecká škola zde bude fungovat od nového školního roku 2023/2024.

V září 2021 začala na rekonstrukci školy pracovat stavební firma Starkon. Za 17 měsíců předala městu hotový objekt. Náklady na přestavbu se vyšplhaly na 90 milionů korun.

Zpracováno na základě textu o historii školy