Díla více než 40 známých i začínajících umělců nejen z Vysočiny, ale také z Prahy, Brna a dalších měst, zaplnily od půdy po sklep dům na Komenského 20. Najdete zde fotografie jihlavské umělkyně Evy Bystrianské, kovové plastiky Leopodla Habermanna, ale také výtvarné práce studentů jihlavského gymnázia, průmyslovky v Heleníně a dalších začínajících umělců.

Vernisáž výstavy nazvané Ji.na.kUM zahájila za doprovodu trombónu tzv. „švihlá“ chůze – tedy styl chůze z kultovního britského seriálu Monty Python, který se vyznačuje zejména tím, že se nejde tak, jako je člověku standardně přirozené, tedy nepravidelné střídání nohou, chůze bokem či zády vpřed, rychlé cupitání nebo naopak dlouhé pomalé kroky. Fantazii se meze nekladou.

„Dnešní doba se řídí spoustou pravidel a každý se tak trochu vypořádává se stereotypem všedních dní. Proto jsme se rozhodli vernisáž zahájit „švihlou“ chůzí, která zpestří alespoň ten jeden dnešní večer a zároveň zahájí tuto výstavu, která je také spíš takovým kontrolovaným chaosem,“ uvedl při zahájení vernisáže Lukáš Černý ze spolku Ji.na.k.

Vernisáž doprovodilo hudební vystoupení mladé cimbalistky Frídy Oratorové, autorská čtení několika členů spolku a poté se zúčastnění přesunuli do Divadelního klubu Horáckého divadla Jihlava, kde vystoupila kapela Microjazz JH. Výstava bude v domě Komenského 20 až do 3. listopadu a je přístupná každý den od 15.30 do 18 hodin. Završí ji 29. října autorské čtení básnířky, fotografky, bloggerky a překladatelky Lenky Faltejskové, které hudebně doprovodí Matěj Hájek.

Výstava byla podpořena statutárním městem Jihlavou z dotačního programu Podpora malých kulturních projektů, a to částkou 30 tisíc korun.

O spolku Ji.na.k

Umělecký spolek Ji.na.k byl založen v roce 2008. Název je zkratkou slov „Jihlava na kolenou“ a cílem spolku je sdružovat a představovat amatérské umělce z Vysočiny. Spolek působí ve zmíněném domě na Komenského 20, kde působí Československá církev husitská a Klub Zacheus. Právě husitský farář František Tichý společně se svojí ženou Jitkou jsou středem spolku a ve spolupráci s umělkyněmi Mirkou Zvědělíkovou či Anetou Hrdličkovou výstavu připravili. Spolek dále pravidelně pořádá například červnový Piknik na Keťásku, v Jihlavě pořádá také autorská čtení či cestopisná promítání. Více o spolku najdete na stránkách jinak.net.