Diváci v tento den na chvilku nahlédnou přímo z prostoru náměstí do tříd hudební školy, kde její žáci pilně nacvičují koledy. To aby je mohli v dobré formě zahrát doma na Štědrý den u stromečku v rodinném kruhu, a také na následných vánočních koncertech.

Formou projekce na budovu tak bude v Třešti zahájen křesťanský rok rozsvícením první adventní svíce. Úvodního slova se zhostí za město starosta Vladislav Hynk a za místní farnost farář Martin Mokrý.

Návštěvníci tohoto adventního zastavení – zahájení adventního času - tak uvidí tuto nově opravenou dominantu města ve slušivém slavnostním hávu s hřejivým příslibem, že tato budova mimo své krásné podoby postupně bude získávat i nového ducha, kterého mu vtisknou právě děti, věnující se hudbě, tanci, divadlu a výtvarnému kumštu.

V čase letošního adventu třešťská radnice připravila novinku. Ve spolupráci se spolkem Tančírna Třešť bude každý večer tohoto období vytvořeno místo pro zklidnění kroků všech kolemjdoucích, jakýsi prostor adventní nálady.

Tento počin by také mohl nést název Kovárna u kavárny. Každý večer od sedmnácté hodiny budou mít kolemjdoucí možnost využít chvilku k zastavení.

Mezi hřejivými poleny planoucích v ohňových koších bude k vidění kování drobných předmětů, k ochutnání horký svařáček, čaj či punč, a den za dnem postupná tvorba velkého stylizovaného - kouzelného vánočního stromu, který by mohl být v budoucnu symbolem třešťského adventního období. U tohoto stromu se postupně budou dít malá adventní překvapení pro děti.

V předvečer svátku svatého Mikuláše, tedy 5. prosince, mohou děti ve stejném čase na tomto místě potkat samotného Mikuláše s čerty. Možná s nimi přiletí i samotný anděl.

V letošním roce, kdy připadla čtvrtá adventní neděle právě na Štědrý den, se tradiční dvě představení živého betlému, pořádaného místní farností, uskuteční také na tomto místě na Masarykově náměstí v časech 13.00 a 13.45.

Prostor adventní nálady má sloužit pro zklidnění našich uspěchaných dnů. Kyž se v předvánočním čase se svými blízkými v podvečer zastavíte a spočinete v těchto místech při společné chvíli, získá tato novinka inspiraci do dalších možných let.