Studentky a akademické pracovnice katedry zdravotnických studií navštívily ve středu 12. 5. všech pět krajských nemocnic (Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Nové Město na Moravě) a také psychiatrické nemocnice v Havlíčkově Brodě a Jihlavě. Všem sestrám a porodním asistentkám konajícím službu předaly symbolickou růži. „Touto akcí chceme sestrám poděkovat za jejich práci a vyjádřit respekt k profesi, kterou si zvolily. Uvědomujeme si, jak náročná je i za standardní situace, a o to víc děkujeme za nasazení veškerého zdravotnického personálu během pandemie,“ uvádí tisková mluvčí školy Vendula Marešová.


Většina studentek a studentů oborů všeobecná sestra a porodní asistentka jihlavské vysoké školy vypomáhá v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních již od vypuknutí pandemie. „Jsme za pomoc studentů polytechniky neskutečně vděční. Oceňujeme, že jsou skvěle připraveni a mají o práci ve zdravotnictví opravdový zájem,“ uvádí staniční sestra z interního oddělení jihlavské nemocnice Dagmar Čeperová. Vzájemné spolupráce s nemocnicemi a nasazení studentů si cení i vedoucí katedry zdravotnických studií Vlasta Dvořáková: „Jsem velice hrdá, že na naší vysoké škole máme takové studentky a studenty, kteří dovedou v potřebnou chvíli obětovat svůj čas i pohodlí a vrhnout se do fyzicky i psychicky náročných situací, se kterými neměli do té doby zkušenost.“

Zpěvačka Bára Hrzánová přijela do jihlavského domova pro seniory v Lesnově. Za přísných hygienických podmínek potěšila se svým týmem duši nejednoho klienta.
Konečně zase koncert. Bára Hrzánová přijela pohladit duši seniorů v domově

Mezinárodní den sester se slaví na celém světě při příležitosti výročí narozenin Florence Nightingale, anglické ošetřovatelky, která se v 19. století věnovala péči o nemocné a zraněné anglické vojáky a v roce 1860 založila první zdravotnickou školu pro ženy v Anglii. Nightingale vytvořila základy ošetřovatelského modelu a principy péče o pacienty, které platí dodnes. 12. květen, den jejího narození, se proto stal svátkem všech jejích následovatelek.

Vendula Marešová, mluvčí VŠPJ