Chcete jet o víkendu z Polné do Jihlavy? Máte smůlu. Autobus jezdí jen sporadicky. Pokud vás do města nikdo neodveze, musíte zůstat doma. Krajský úřad si myje ruce. Zajištění víkendových spojů je problém města. Vedení Polné zatím řešení nemá, na dopravu nejsou finance.

„Je to katastrofa, nejezdí skoro nic. Na Havlíčkův Brod se dostaneme jenom v neděli ráno, nebo v poledne,“ stěžuje si Zuzana Andělová. Za pravdu jí dala i Libuše Klimentová. „Přes víkend jezdí spojů opravdu málo. Kdo potřebuje, z města se nedostane,“ posteskla si.

„Sobota je na spoje slabá. Je to tu takové od té doby, co nejezdí lokálka,“ připustil starosta Jindřich Skočdopole. „Víkendovou dopravu si ale obce zajišťují samy,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová. „My obslužnost do obcí a měst máme ze zákona na starosti jen v pracovních dnech,“ dodala.

Polné ale na větší počet spojů chybí finance. „Ročně přispíváme milion korun třem dopravním společnostem. Chtěli jsme rozšířit autobusovou dopravu i o víkendu, ale nemáme na ni peníze. Museli bychom ji totiž platit z vlastní kapsy,“ konstatoval první muž města.

Polná chtěla síly spojit s okolními obcemi, ale nebyla ve svém snažení úspěšná. „Kontaktovali jsme například Ždírec a Měšín, ale s kladnou odpovědí jsme se nesetkali,“ lituje Skočdopole.

Problém s dopravou však místní nevidí jenom o víkendu. „Například děti, které dojíždí, aby se dostaly domů, musí na autobus přes hodinu čekat. Ráno kromě toho přijedou do školy zase zbytečně brzy,“ upozornila Marie Vavroušková Adámková z Dobroutova.

„Nedá se to udělat jinak. Spoje, kterými děti do školy jezdí, navazují na další,“ oponuje Skočdopole. „Nevidím rozumné řešení, když končí každá třída jinak,“ doplnil. Jediná možnost, která podle něj přichází v úvahu, je soukromý dopravce. „Takový ale na Polensku bohužel není,“ uzavřel starosta.