Svůj názor obyvatelé vyjádřili i na včerejším Dni s Deníkem. Místní obchodníci i přes nelibost obyvatel ale z centra odejít nechtějí, neměli by takové tržby.
„Vietnamci by v podloubí být neměli vůbec. Historické centrum je plné brýlí a dalšího, podle mého názoru nevhodného zboží,“ míní turistka Ilona Majerová z Plzeňska. „Raději bych je odsunula někam na tržnici mimo střed města.“

Někteří prodejci v centru Telče se nelíbí ani místní obyvatelce Marcele, která přijela na Den s Deníkem na kole a nepřála si zveřejnit příjmení. „Přemístila bych je na tržnici, ale tam by zase neměli takové tržby, jako v centru,“ uvedla. „Momentálně jsou ale jediní, kteří si mohou dovolit tak vysoký nájem,“ dodala.

Neochotu opustit centrum města přiznávají i někteří prodejci. „Kdekoliv jinde bychom nevydělali tolik, kolik máme tady,“ shodují se.

Výhodnost prodejních ploch přímo v podloubí náměstí Zachariáše z Hradce připustil i starosta Telče Roman Fabeš. „Prodejních míst máme ve městě několik. Trhovci například mohou využívat prostor na parkovišti před Motorpalem, nebo vybetonovanou plochu na zimním stadionu, ale nechtějí z náměstí, protože by si tolik nevydělali,“ řekl. „Myslím si, že se lidem spíše než určitý druh zboží, nelíbí kultura prodeje některých prodejců,“ doplnil.

Vedení města už podle něj s obchodníky jednalo, jak by taková plocha měla vypadat, a co musí splňovat. „Jinak ale nemůžeme dělat nic, protože podloubí je vždycky součástí domu a ten má svého vlastníka,“ podotkl Fabeš. „Krajním řešením, kdy by trhovci zmizeli, by byla vyhláška, která by z podloubí udělala veřejné prostranství. Potom by se ale z místa vytratil život,“ uzavřel.