Lidé mohli dění sledovat na televizních obrazovkách a sociálních sítích. Skalní příznivci se přesto vydali do okolí letiště, aby vše viděli na vlastní oči. Pořadatelé i policisté přijali opatření, která měla zabránit tomu, aby se někdo nepokusil proniknout do bezprostřední blízkosti, hlídky uzavřely i některé příjezdové komunikace. Žádný incident nebyl hlášen. „Nic mimořádného jsme nemuseli řešit,“ potvrdila Soňa Štětínská z moravskoslezské policie. 

V Českém Těšíně vyrazily ženy s několik mužů na pochod s historickými kočárky od ateliéru U Perníkářky. na náměstí v centru.
PODÍVEJTE SE: Krásné stáří vezlo mládí. Těšínem šel průvod historických kočárků

Během Dnů NATO se dostalo ocenění několika stovkám příslušníků integrovaného záchranného systému a bezpečnostních sborů, kteří na jaře během nouzového stavu přispěli ke zvládnutí koronavirové situace. Co se týká programu, kromě přeletů letadel a vojenských ukázek, byly k vidění například i zásahy policistů, strážníků, celníků, hasičů a vězeňské služby.

Jedním z nejočekávanějších bodů letošních Dnů NATO měl být přelet strategického bombardéru B-52 Stratofortress. Kvůli technickým problémům tankovacího letounu, který měl zajistit doplnění paliva za letu, však nakonec nedorazil.

Organizátoři věří, že příští ročník již proběhne za účasti veřejnosti. „Bez lidí to není ono. Chybí atmosféra,“ shodla se většina účastníků.

Poděkování 

Jedním z bodů nedělního programu na Letišti Leoše Janáčka v rámci Dnů NATO bylo i slavnostní oficiální poděkování za nasazení bezpečnostních sborů a složek IZS proti šíření nového typu koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19.

Z rukou ministra vnitra Jana Hamáčka, ministra zahraničí Tomáše Petříčka, generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky generálporučíka Ing. Drahoslava Ryby a ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje brigádního generála Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., MBA a představitelů Policie České republiky převzalo pamětní medaile 25 příslušníků HZS Moravskoslezského kraje, 20 příslušníků Záchranného útvaru HZS České republiky, 90 policistů, 40 zaměstnanců Zdravotnických záchranných služeb jednotlivých krajů a 30 zaměstnanců hygienických stanic. Hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc. předal řediteli Vlčkovi za mimořádné nasazení čestné uznání.

Tradiční zamykání Moravice. Sobota 19. září 2020.
PODÍVEJTE SE: Takto se letos zamykala Moravice. Tak zase příští rok, vodáci

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (dále jen HZS MSK) od vzniku pandemie plnil - a na mnoha úsecích stále plní - širokou škálu úkolů spojených se snižováním dopadu epidemiologické situace na provoz kritické infrastruktury, nemocnic, sociálních služeb a integrovaného záchranného systému jako takového.

V rámci kraje vybudovali hasiči několik odběrových míst, některá opakovaně, mnohá doposud udržují v chodu a provádějí jejich pravidelnou kontrolu. Podíleli se rovněž na zajištění kontrol na hraničních přechodech a zajišťovali repatriaci občanů ze zahraničí, včetně zajištění mobilního pracoviště pro epidemiology či samotného transportu. Repatriováno takto bylo 374 občanů Moravskoslezského kraje.

V pátek 18. září se v ranních hodinách uskutečnila více než dvouhodinová kontrola nájemních bytů na ulicích Olešní, Zemanská a Boční ve Slezské Ostravě.
Kontrola bytů v Ostravě. Přepadovka, probuzení, šok, líčí vystrašená nájemnice