„Nápad vznikl na straně tradičních výrobců ochranných zdravotnických pomůcek a pro největší z nich tyto stroje v současné době vyrábíme. Semkli jsme se do nadšeného týmu a za cenu spousty hodin práce navíc, včetně svátků a víkendů, jsme prototyp téměř vykouzlili,“ vysvětluje jednatel firmy SKV Robert Štěpán, jak se zrodil aktuální výrobní trhák. „Celá linka vzniká z námi vyrobených komponentů. Podle našich informací jsme na českém trhu v současné době jediní výrobci těchto strojů. Ale v minulosti, patnáct let zpět, se už nějaké podobné stroje v ČR vyrobily,“ říká.

Linka funguje na principu odvíjení a podélném skládání filtračního a krycího materiálu, které se po obvodu svaří pomocí ultrazvukové technologie. Rouška se ještě opatří drátkem a gumičkou. Jak dlouho to trvá? Bleskově. Linka vyrobí dva kusy přibližně za 1,25 sekundy.

Ilustrační foto.
Dvůr Králové pomůže z krize podnikatelům

Výroba linky na roušky trvá za normální situace přibližně šest měsíců. „V současné době, kvůli velkému tlaku trhu a především současné ceně roušky na trhu, jsme vyrobili první linku za deset týdnů. Druhá a třetí ale už trvala o něco déle, protože se na nich promítají úpravy vzniklé ze zkušeností z provozu první linky,“ popisuje Robert Štěpán.

Na sestrojení výrobní linky pracuje většina z 21 zaměstnanců. Firma ještě rozšířila kapacitu o externí spolupracovníky. Pomáhají jí také firmy v okolí.

Poptávka po výrobní lince byla skutečně velká. „Zájemců byly desítky. Někteří byli jen nadšeni pro rychlý zisk. Ti ale brzy zájem ztratili. Zůstali nám jen korektní zájemci, kteří mají s rouškami zkušenosti a kteří to myslí s dlouhodobou produkcí vážně. Za kontakty s těmito firmami jsme vděční, protože se díky nim dostaneme k vzácným informacím a technickým nápadům, díky kterým jsou naše linky lepší,“ přibližuje situaci na trhu Štěpán.

Vzpomínka na Sudána. Safari Park Dvůr Králové bude pracovat s ostatky posledního samce nosorožce bílého severního na světě. Jan Stejskal ukazuje jeho lebku.
FOTO: Safari Park sestaví kostru slavného nosorožce Sudána, vystavuje lebku

Dvě výrobní linky ze Dvora Králové už jsou v provozu v Turnově a Červeném Kostelci. „Pracujeme na výrobě dalších šesti linek. Věříme, že vyrobíme a dodáme více než deset linek do konce tohoto roku,“ předpokládá jednatel.

Novinka, o kterou se strhl zájem, zapůsobila také na režim a fungování menší firmy ze Dvora Králové. „Naučili jsme se více komunikovat a navzájem si pomáhat. Jsem svým kolegům velice vděčný za to, že to žádný z nich nevzdal a že všichni na svých pozicích udělali absolutní maximum. I touto cestou bych jim rád poděkoval,“ oceňuje šéf úsilí zaměstnanců.

Firma SKV vznikla z vývojového střediska Orgalen v roce 1991. Soustředí se především na výrobu jednoúčelových strojů. Zaměřuje se na měkké materiály - textil a pěny.

U příležitosti výročí 300 let od zahájení stavby místního kostela došlo v Borovnici k posvěcení obecního zvonu sv. Víta a umístění do věže.
FOTO, VIDEO: Kostel v Borovnici má po 129 letech nový zvon, odlitý byl v Itálii

„Tyto materiály se pomocí našich strojů odvíjejí či navíjejí, dělí, řežou, svařují pomocí ultrazvukové technologie, lepí a skládají. Naše stroje umí zpracovat textilie velkých formátů, se šířkou až 3 metry a kilometry délky. V minulosti jsme realizovali 500 jedinečných strojů od malých jednoúčelových přípravků přes speciální tiskařské stroje na výrobu hologramů, až po velké investiční celky - linky na výrobu setů operačního krytí pacienta,“ představuje, čím se firma zabývá.

Jsou to specialisté na vývoj a výrobu strojů, které na trhu nejsou k dispozici. „Samotný vývoj a hledání nových technických řešení je to, co nás na této práci nejvíc baví,“ říká Robert Štěpán.