„My máme SMS, že jsme negativní,“ tvrdí Jarda a Láďa, důlní elektrikáři ze šachty ČSM-Jih. Ti si nošovickou dvanáctku za jednatřicet korun dopřávají před polednem na venkovní zahrádce restaurace Skleník. Mají volno, tak proč prý ne? Roušku tady nosí jen výčepní upozorňující, že s rozšířením čínské nákazy v Karviné jí ubývá nejméně dvacet procent klientely. 

Práce v podzemí černouhelné šachty. Ilustrační snímek.
Greenpeace odmítá obviňování horníků na pivu a podává trestní oznámení na KHS

Kompletní není ve Skleníku ani stůl štamgastů tvořený – jak jinak – zejména chlapy ze šachet. „Si myslíš, že je to p…l? Sedí doma!“ upřesňují Matěj s Romanem. Kteří mají to své odfárané a pobírají renty (hornické výsluhy). Každý tu nicméně zná někoho, kdo musí zůstávat kvůli koronaviru v nejméně čtrnáctidenní izolaci, případně se přímo s tímto onemocněním sám léčí.

„Peťa! Mysleli jsme si, že to chytil na šachtě, ale přitáhla to domů jeho manželka. Ta teď prý leží už dvanáctým dnem na přístrojích,“ pokračuje Láďa. V zaměstnání jsou podle něho ohrožení zejména chlapi od dopravy, kteří se s ostatními logicky potkávají nejčastěji. Jinak se na dolech dekontaminuje, testuje, nesmí se podávat ruce při pozdravování, šichty mívají zkrácené…

„Nedělejte z nás tupé hovada, co mají všechno v p…!,“ lamentuje Jarda s tím, že kolegové s pozitivními testy skutečně nevycházejí mezi lidi. Podotýká, že horníci přece mají sami rodiny, děti a starší příbuzné. Za možný zdroj nákazy pak označuje polské kolegy, jimž dovolili asi příliš brzy přes hranice. A ty ukrajinské a slovenské, jež jsou na štíru s hygienickými opatřeními.

Hejtman Ivo Vondrák v roušce.
Koronavir na Karvinsku: Hejtmanovi vadí nekázeň, horníkům populismus

„Unáhlené a zadupané. Rozvolnění přišlo příliš brzy,“ míní Petr na břehu Karvinského moře (rekultivované plochy mezi doly Darkov a ČSM-Sever). Sám je bývalý kombajnér z rubání. Jeho budoucí zeť Danek ale na první zmíněné šachtě dělá a nyní pobývá podruhé v karanténě. Koronavirus má jeho otec - horník i kamarád z práce o čtyři háky (závěsy na oděv v šatně) vedle.

„Pět set lidí hoduje na Karlově mostě a na Karvinou se díváte přes prsty?“ konstatuje vysloužilý báňský záchranář Tonda věnující se u „moře“ v Darkově rybolovu. Opravená pláž i další místa na březích se mezitím plní obyvateli z okolí; mládeží, skupinkami žen, rodiči s dětmi, cyklisty. „Tady koronavirus snad nebude,“ doufají Markéta a Hana – sestra horníka z Dolu ČSM-Jih.

Na kole doráží z polských Kaczyc do Karviné emeritní havíř Emil. „Poprvé od března, teď otevřeli hranice. Korony se nebojím, bude to silnější chřipka,“ nechává se slyšet. A přidává spekulace, komu vypjaté situace okolo čínské nákazy prospějí. Jaroslav, elektrikář z Dolu ČSA, myslí, že jemu. Kvůli omezování společenského života má čas zřídit asijskou zenovou zahradu.

K TÉMATU

Momentální dění ve městě
Lukáš Hudeček z karvinského magistrátu vzkazuje, že obyvatelé neberou čínskou nákazu a z ní vyplývající hygienická opatření na lehkou váhu. „Dodržují nařízení, v budovách a hromadné dopravě nosí roušky. Těší se však na uvolnění, aby si už mohli užívat léta,“ říká. Karviná nechává dezinfikovat exponovaná místa – zastávky autobusů, dětská hřiště či sportoviště – má v provozu denně mezi osmou a patnáctou hodinou krizovou linku pro osoby v karanténě i seniory (volat mohou na číslo +420 607 032 821). Omezuje zatím ale počet návštěvníků na koupalištích, v klasickém či letním kině a kulturních akcích. Tradiční letní program (Romský festival, Karviná Rock, Helax Open Air) je odložen.

Karvinské moře v Darkově
Relaxační areál s (hlubokou) vodou je letos po obnově a čeká na oficiální otevření. Což vůbec nevadí v pracovní dny desítkám a o víkendech stovkám lidí, kteří se tady koupají, chytají „bronz“ nebo ryby a jinak se baví. „Vybudovali jsme tady písečnou a kačírkovou pláž, přístup do vody z kamenů i dřeva, dvě pevná mola, toalety s převlékárnami, lavičky, lavice, lehátka, menší písečné hřiště,“ líčí náměstek primátora města Andrzej Bizoń. Karviná pamatuje také na otužilce – pro zimní plavání zřizuje na opačné straně od pláží kamenné schodiště se zábradlím a lavičku.

Otevření hranice mezi Českou republikou a Polskem, 30. června 2020 v Českém Těšíně.
Těšín - zase jedno město. Hranice jsou volné. V hospodách to zatím znát není