Vše se událo ve světle sobotního odhalení o pravděpodobném zapojení členů ruských tajných služeb do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: Deník/Michal Bílek

Skupinka podporovatelů ruské politiky argumentovala všeobjímající slovanskou pospolitostí a údajnou genocidou páchanou Evropskou unií.

Odpůrci ruského chování mávající vlajkami NATO, EU, ale i červenými trenýrkami připomínajícími jejich protestní vyvěšení na Pražském hradě místo prezidentské standarty, skandovali hesla Rusku hanbu, Putin je vrah nebo Zeman je zrádce.

Celou akci od začátku monitorovala policie, krátce po půl třetí obě skupinky oddělila Speciální pořádková jednotka. Přes záda a helmy jejích příslušníků si demonstranti vyměňovali názory, naštěstí jen slovně.

Kolem patnácté hodiny se náměstí Borise Němcova začalo v poklidu vylidňovat, jeden z účastníků byl policisty zadržen pro přestupkové jednání.

„Před Ruskou ambasádou v Praze dohlížíme na neoznámené shromáždění. Na místě je několik desítek osob s protichůdnými názory, proto dáváme pozor na to, aby mezi nimi nedošlo ke konfliktu,“ informovala pražská policie na svém twitterovém účtu.

Už v noci na neděli odvezla policie na služebnu sedm lidí, kteří potřísnili kečupem zeď ruského velvyslanectví v Praze. Věc vyšetřuje jako přestupek.