Jak vyčistit radiátor:

| Video: Youtube

Prachu se v domácnostech prakticky nejde vyhnout. Jde totiž o směs částí odumřelé kůže, vlasů a chlupů. Dále jde o mikročástečky výrobků z papíru, oblečení a hodně prachu se obvykle do domů a bytů dostane z venku. Zatímco na viditelných místech je prach záhy patrný, ve vnitřních částech radiátoru poměrně neviditelně zmizí z očí.

Nánosy prachu na topení zvyšují účty

Pokud je radiátor zanesen nečistotami, citelně se snižuje schopnost přenosu tepla do místnosti.

„Pravidelným čistěním radiátorů dosáhnete nejenom snížení prašnosti v místnosti, ale snížíte tím i spotřebu tepla, která se může kvůli nánosům prachu zvýšit o více než osm procent,“ uvedl specializovaný web Průmyslová ekologie.

Britský lifestylový web Daily Record přinesl i vyjádření expertů, podle nichž zaprášené radiátory zvyšují spotřebu tepla dokonce až o 25 procent.

Jak se prachu zbavit?

Cestou, jak ušetřit, je tak dokonalejší úklid. Obvyklým způsobem, jak radiátor prachu a nečistot zbavit, je přetření navlhčeným hadrem a využití vysavače. Tento způsob však nemusí být úplně efektivní.

close Radiátory bývají plné prachu, pokud se pravidelně neošetřují. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Radiátory bývají plné prachu, pokud se pravidelně neošetřují.

Odborníci podle Daily Record proto radí vzít do rukou ručník a fén. Postup je pak následující:

  • První krok – Vypněte radiátory a položte pod ně nějakou textilii, například starý ručník, na který pak napadají nečistoty a prach.
  • Druhý krok – Nastavte fén na nejvyšší stupeň a nasměrujte trysku do prostoru mezi zadní částí radiátoru a stěnou. Tím vyfouknete veškerý prach a nečistoty na ručník, který jste umístili pod radiátor.

Pozor na závěsy a nábytek

Jak uvedl ještě ve svém informačním materiálu s názvem Smokeman zasahuje Státní fond životního prostředí, který se věnuje šetrnému topení, radiátory by měly mít v první řadě termostatické hlavice.


Nahrává se anketa ...

„Termostatické hlavice zajistí možnost vytápět různé pokoje na různé teploty. Dále by měly být radiátory pravidelně odvzdušňovány, aby topily po celé své ploše,“ uvádí se v dokumentu.

Hrubou chybou pak je, pokud je radiátor schován za závěsem, či je dokonce zastavěn nábytkem.

Přetápění leze do peněz

Na spotřebu tepla a následnou platbu za něj má samozřejmě velký vliv i zvolená teplota.

Je obecně známo, že snížení teploty o jeden stupeň přináší úsporu ve výši až 6 procent. Optimální teploty se alespoň podle webu Průmyslová ekologie v místnostech pohybují okolo 20 °C a lze je přizpůsobit používání jednotlivých místností:

  • v kuchyni 18–20 °C
  • v obývacím a dětské pokoji nebo pracovně 20–22 °C
  • v ložnici 16–18 °C
  • v koupelně 22–24 °C
  • v chodbě 15–18 °C

„Relativní vlhkost vzduchu by se pak měla optimálně pohybovat v rozpětí 45 – 55%,“ uvedl Bohumil Kotlík, vedoucí Národního referenčního centra pro venkovní a vnitřní ovzduší pro web pražské hygienické stanice.