Po letních změnách v soutěži, kdy se kvůli návratu B-týmů ligových mužstev zvýšil počet skupin ze dvou na tři a snížil počet účastníků v nich ze šestnácti na čtrnáct, je patrná jedna věc. Rezervy ligových celků podle očekávání kralují. Ač se například Jihlava v kritizované juniorské lize pohybovala v průměru, v konfrontaci se zkušenými divizními mužstvy pravidelně obstála suverénně. Tým trenéra Michala Kadlece ztratil body pouze jednou, když remizoval v Tasovicích, jinak vše vyhrál. Má druhou nejlepší ofenzivu a třetí nejlepší obranu. Mužstvu neuškodila ani rotace sestavy, která se tvořila i podle potřeb druholigového A-týmu.

„Z pohledu výsledků a týmových výkonů panuje spokojenost. Jsme za to rádi, jakým způsobem se podzim zvládl. Je potřeba klukům poděkovat,“ řekl Kadlec.

Na záda jeho týmu dýchá rezerva Zbrojovky, která má čtyřbodové manko. I díky domácí prohře s Jihlavou.

Teoretické šance ještě potrápit vedoucí duo má Lanžhot. Ambiciózní celek, kde hrají prim fotbalisté s ligovými zkušenostmi ze Slovenska, nastřílel během podzimu nejvíce gólů. Jeho kanonýr Pavel Dovhanyuk je s osmnácti zásahy nejlepším střelcem soutěže.

„Chtěli jsme hrát nahoře, a to se nám podařilo. Možná je pro nás trochu smůla, že po reorganizaci hrají zrovna letos v soutěži silné juniorky Jihlavy a Zbrojovky, které mohou využívat hráče z nabitých kádrů druholigových A-týmů. Ale nestěžujeme si, jsme maximálně spokojení. Předváděli jsme dobrý fotbal, získali si fanoušky, kterých chodilo na domácí zápasy okolo šesti set, což je výborné číslo. Našli jsme i hodně dobrovolníků, kteří klubu různě pomáhají, zkrátka všechno funguje,“ libuje si manažer klubu Jiří Bartoš.

Jedním z mála negativ, které úspěch přináší, je zájem o některé klíčové hráče ze strany klubů z vyšších soutěží. „Registrujeme velký zájem především o Dovhanyuka, Královiče a Šenka. Asi půjdou v zimě někam na zkoušku a pak se uvidí. Od toho se pak bude odvíjet na přestupová politika. Pokud by teoreticky nikdo z nich neodešel, tak bychom neměli potřebu získat nové hráče, snad možná jednoho. Pokud někdo z opor odejde, tak na to budeme samozřejmě reagovat,“ dodal.

Jisté je však to, že na lavičce už nebude na jaře sedět trenér Milan Valachovič, jenž už v průběhu podzimu zamířil do druholigové Líšně. „S Milanem budeme nadále v kontaktu. Zůstává členem výboru a bude nám pomáhat s legislativou. Na místo trenéra hledáme někoho nového. Jednou z možností je ale dosavadní asistent Přemysl Kovář, který už odkoučoval závěr podzimní části,“ nabízí Bartoš možné řešení z vlastních zdrojů.

V závěsu za vedoucí trojkou jsou Tasovice se Starou Říší. Za nimi je možná trochu překvapivě Ždírec, který k tradiční pevné defenzivě přidal nadstavbu v podobě vstřelených gólů, což se promítlo na jeho výsledcích. Možná trochu rozpačitě si přijde Start Brno. Vítěz jihomoravského krajského přeboru, který má v kádru několik futsalistů a exligového střelce Petra Švancaru, si možná v zárodku sezony myslel, že bude na špici. Realita byla ovšem jiná.

Od osmého místa dolů je to už s výjimkou poslední Břeclavi plejáda týmů z Vysočiny.

Mírně odskočený je nováček z Bystřice, Humpolec si spravil náladu až na konci podzimu, sestupové starosti budou mít po čase také Žďár s Velkou Bíteší, tradičně je tam namočený Havlíčkův Brod a nejhorším celkem z kraje je Polná. Ne že by se zhoršení oproti minulým rokům nečekalo. Tým trenéra Michala Lovětínského opustila řada opor a pokud nepřijde posílení, bude záchrana jen utopií.