Už o nadcházejícím víkendu odstartuje nový ročník moravskoslezské divize D. Po roční přestávce se v ní opět představí fotbalisté Slavoje Polná, dokonce po šesti letech čeká obnovená premiéra na celek Pelhřimova.

Suverénní vítěz loňského ročníku krajského přeboru Vysočiny bude i o patro níž vsázet na ustálený a sehraný kádr. „Kádr jsme zkvalitnili a rozšířili o mladé navrátilce, kteří prošli mládežnickými kategoriemi v Jihlavě. Žádné extra známé jméno jsme sice nepřivedli, ale konkurence v týmu se zvýšila,“ pochvaloval si trenér Pelhřimova Richard Zeman.

Zápas předkola MOL Cupu, v němž jeho ovečky podlehly rovněž diviznímu Havlíčkovu Brodu naznačilo, kde bude potřeba přidat. „Musíme si zvyknout na tempo soutěže, mladí pak na dospělý fotbal. Ten je kontaktní a důraznější, ten proces asi bude probíhat i v úvodu soutěže. Proto se musíme poučovat co nejrychleji z našich chyb,“ zdůraznil.

V obtížné situaci se aktuálně nachází fotbalisté Velkého Meziříčí (na snímku) po pádu ze třetí ligy. Nový ročník přitom startuje už o nadcházejícím víkendu.
Fotbalisté Meziříčí musí dál řešit problémy. Bude to na morál, tuší kouč Šimáček

Jakékoliv zaváhání se totiž ve vyšší soutěži moc nevyplácí. „Myslím si, že máme konkurenceschopné mužstvo pro divizi. Musíme si ale zvyknout na to, že je na všechno méně času, budeme si vyvářet méně šancí, soupeři budou důraznější a budou umět naše chyby trestat,“ uvědomoval si kouč FK Maraton.

Nedělní prohra 0:2 s Havlíčkovým Brodem to jen a jen potvrdila. „Ten zápas nám názorně ukázal, že se chybovat nevyplácí. V přeboru jsme si mohli dovolit ztratit balon na polovině hřiště a soupeř to přesto nedokázal potrestat. V divizi však okamžitě inkasujete a pak se dá se zápasem těžko poradit. Z tohoto pohledu byl pohárový zápas ideálním testem,“ všiml si.

Cílem Pelhřimova pro nadcházející sezonu je především vyhnutí se možným záchranářským starostem. „Chceme se v divizi zabydlet. Nechceme hrát někde na chvostu tabulky s tím, že vyhrajeme jen jednou za delší čas. Je nám jasné, že nebudeme vítězit tolik jako v přeboru, ale nechtěli bychom propadnout. Hlavně v domácích zápasech bychom také chtěli potěšit diváky. Už na pohár s Brodem jich dorazily čtyři stovky,“ potěšilo Zemana.

I po sestupu do divize zůstalo na lavičce fotbalistů Nového Města na Moravě trenérské duo Lukáš Michal (vpravo) a Petr Follprecht.
Fotbalisté Vrchoviny začnou bez Dudy i Matulky, uzdravil se však už kanonýr Duba

Posilovací mánie neproběhla v letní přestávce ani u druhého postupujícího celku uplynulého ročníku elitní krajské fotbalové soutěže na Vysočině.

Fotbalový oddíl Slavoj Polná hlásí pouze jediné nové jméno. „Oslovili jsme spoustu hráčů, ale podařilo se zrealizovat pouze jediný příchod. Filip Vošmera loni nastupoval v divizi za Velkou Bíteš, se soutěží tak má zkušenosti,“ komentoval kormidelník Slavoje Lukáš Adamec.

Ten ovšem nevylučuje možnost, že ještě nějaká posila dorazí zkraje sezony. „Do konce přestupového období se ještě budeme snažit nějakého hráče získat,“ přiznal.

Ještě před třemi léty vedl trenér Martin Slavík (na snímku) fotbalisty Ždírce nad Doubravou. Nyní v moravskoslezské divizi povede nedaleký Havlíčkův Brod.
Nová výzva. Trenér Slavík se pokusí zvednout divizní fotbalisty Havlíčkova Brodu

Nemá obavu z toho, jak si mladý kádr o patro výš povede? „Obava je silné slovo, ale dobře víme, že to pro nás bude ohromně náročné . Na druhou stranu máme velkou motivaci a je cítit, že kluci, co si divizi vykopali, ví, že šanci dostanou,“ povšiml si.

Do sezony půjdou v klubu z Jihlavska s poměrně jednoduchým, ale také jednoznačným cílem. „Prvotní ambicí je záchrana. Uvidíme, jak na tom budeme po podzimu, ale každý získaný bod bude dobrý. Chceme vsázet na nováčkovský elán, řada kluků ještě divizi nehrála. Současně je ale v týmu dost hráčů, kteří si ji vyzkoušeli. Uvidíme, zda naše nadšení a soudržnost budou na vyšší kvalitu stačit,“ doplnil Adamec.