Už je to tady! Přípravné období je u konce, teď už se jede naostro. o prvním srpnovém víkendu odstartují své boje fotbalisté v moravskoslezské divizi D. Do boje se zapojí také jedenáctka mužstev z Vysočiny. A že se hned na úvod bude na co těšit.

V sobotu od 17 hodin vyzvou fotbalisté Nového Města na Moravě ve své aréně Žďár nad Sázavou. V souboji ještě před pár týdny třetiligového klubu a druhého celku loňského divizního ročníku lze těžko hledat favorita.

Domácí prostředí hovoří pro Vrchovinu. „Očekávám kvalitního protivníka, jemuž se vydařila minulá sezona. Měl by to být dobrý zápas, jemuž nebude chybět patřičná atmosféra,“ předestřel kouč Nového Města Lukáš Michal.

V kádru fotbalistů Sapeli Polná (v červených dresech) se toho během letní přestávky hodně změnilo. Také v nové sezoně by ale měli čeřit vody na špici tabulky přeboru.
V Sapeli opět nezaháleli. Trojici odchodů více než vyváží hned sedmička posil

Jeho svěřencům se v letní přípravě celkem dařilo. Úplně bez vad na kráse ovšem výkony nebyly. „Dostávali jsme až příliš branek. Projevilo se, že v naší obraně proběhla dost velká obměna. Musíme si k tomu něco říci,“ potvrdil.

Že by tedy v sobotním odpoledni došlo na gólové hody? „Přál bych si, aby padlo hodně branek, ale také abychom zápas zvládli. Hodně bude záležet na tom, kdo skóruje jako první,“ zdůraznil Michal.

V předchozí sezoně tolik úspěšní fotbalisté Žďáru ovšem nehodlají prodat svoji kůži lacino. „Do každého zápasu jdeme s cílem získat tři body, jiné to nebude ani na půdě Vrchoviny. Bude to derby se vším všudy, před pořádnou diváckou kulisou,“ očekával lodivod FC Žďas Václav Pohanka.

Už ve čtvrtém kole na sebe narazí fotbalisté Pelhřimova (v černobílém) a Slavoje Polná (v červených dresech). Tentokrát už ale půjde o souboj divizních mančaftů.
Divizní nováčci rošády nehlásí. Fotbalisté Polné v létě přivedli pouze Vošmeru

Za klíčové pro případný úspěch považuje především unést zápas po psychické stránce. „Většina kluků už takové derby dlouho nezažila, bude to pro ně něco nového. Zápas bude extrémně náročný, pokud chceme uspět, musíme jej ustát hlavně v našich hlavách. Rád bych se pletl, ale počítám, že moc gólů asi nepadne,“ domníval se Pohanka.

Podobně třaskavé derby se odehraje v neděli odpoledne na stadionu Pelhřimova. Divizní nováček si obnovenou premiéru ve čtvrté nejvyšší soutěži odbude proti největšímu možnému rivalovi, fotbalistům Humpolce.

Patřičný náboj dodává zápasu ještě jeden fakt. „Ve vyšší soutěži, než je ta krajská, se oba celky potkávají po více než půlstoletí. Tehdy prý na tato derby chodily klidně i tři tisícovky diváků. To už je dnes těžko zopakovatelné, ale lidí přijde určitě hodně, protože rivalita je velká,“ řekl trenér FK Maraton Richard Zeman.

V obtížné situaci se aktuálně nachází fotbalisté Velkého Meziříčí (na snímku) po pádu ze třetí ligy. Nový ročník přitom startuje už o nadcházejícím víkendu.
Fotbalisté Meziříčí musí dál řešit problémy. Bude to na morál, tuší kouč Šimáček

Od svých oveček očekává stoprocentní přístup. „Musíme co nejvíce vytěžit z nováčkovského elánu. Ten mi v poháru proti Brodu chyběl. Musí být v našem výkonu více agresivity, důrazu a nasazení, v tom všem musíme přidat,“ zdůraznil.

Velké natěšení je cítit rovněž z druhé strany pomyslné barikády. „Pro diváky i samotné aktéry půjde o velký zápas. Pelhřimov udělal za trenéra Zemana velký vzestup. My ale máme svůj plán, kterého se chceme držet. Snad bude úspěšný,“ sdělil kormidelník Humpolce Roman Veselý.

Zajímavý duel bude k vidění také ve Ždírci nad Doubravou. Tam se v neděli také od 17.00 představí ze třetí ligy sestoupivší Velké Meziříčí. „ Přiznám se, že je pro nás soupeř trošku nečitelný. Po těch změnách, co se v Meziříčí udály, nemá cenu koukat na videa z loňska. Kvalitu ale určitě budou mít, jejich silné a slabé stránky ale neznáme. Proto musíme hrát naší hru, vyjít z kvalitní obrany. V útoku pak věřím ve střeleckou formu Matěje Vopršala, který dal v přípravě deset gólů,“ nastínil kouč Tatranu Michal Votava.

Program 1. kola MS divize D:
SOBOTA: H. BROD – STARÁ ŘÍŠE (10.15), NOVÉ MĚSTO N. M. – ŽĎÁR N. S., SPEŘICE – Lanžhot, Břeclav – Brno B (vše 17.00).
NEDĚLE: SLAVOJ POLNÁ – VELKÁ BÍTEŠ (16.30), ŽDÍREC N. D. – VELKÉ MEZIŘÍČÍ, Tasovice – Líšeň B, PELHŘIMOV – HUMPOLEC (vše 17.00).