Jenže udělení výjimky z nouzového stavu není zadarmo. Týmy odehrají utkání pouze po předložení negativních testů, které nejsou starší víc než osmačtyřicet hodin.

Stejné podmínky platily už od začátku sezony pro kluby v nejvyšší soutěži. Pro druhou ligu jde ovšem o novinku. „Mělo by to platit jen pro dohrání podzimu, pravidla se nevztahují na jaro. Určitě jde ale o vyšší počet testů, než jsme na začátku sezony počítali,“ řekl předseda blanenského klubu Zdeněk Veselý.

Do přerušení profesionálních soutěží 12. října kvůli vládním opatřením se druholigoví fotbalisté testovali jednou měsíčně. „V podzimní části jsme absolvovali dva testy, které jsme si platili sami. A teď nemám žádnou novou informaci, že bude změna,“ pravila manažerka líšeňského klubu Dagmar Wallová.

Pokud hygienici schválí žádost, už o víkendu se rozehrají fotbalové soutěže. Vysočina by se měla představit v neděli dopoledne na pražské Julisce.
Na zápasy se těšíme. Podmínky jsou ale tvrdé, zní z klubů na Vysočině

Líšeň na testy vyčlenila před začátkem letošního ročníku částku zhruba sto osmdesát tisíc korun na půlroku. Vyšetření hráčského kádru i členů realizačního týmu totiž vyjde fotbalové kluby přibližně na pětačtyřicet tisíc korun.

Teď je na podzim čeká dohrát podle původního plánu šest zápasů, mohou tedy zaplatit ještě až dvě stě sedmdesát tisíc korun. „Povinné testy samozřejmě jsou výdaji navíc, ale chápeme, že situace není jednoduchá. Všichni chceme především hrát. Je to nepříjemné, ale srovnáme se s tím,“ poznamenal sportovní manažer Vysočiny Jihlava Lukáš Vaculík.

Soutěže se navíc od začátku sezony hrály s omezeným počtem diváků, poslední ligová kola byla zcela bez nich. Prázdné tribuny čekají na fotbalisty pochopitelně i po obnovení soutěží. „Celá pandemie je obrovský zásah do rozpočtu klubu. Vzhledem k tomu, že jsme měli druhou nejvyšší návštěvnost ve druhé lize, tak velice pociťujeme finanční ztrátu z prodeje vstupenek,“ podotkla Wallová.

Kondiční trenér Jakub Jirgle
Sport, regenerace, strava. Expert Jirgle radí (nejen) fotbalovým veteránům

Vedení druholigových celků spoléhají především na vypsání dotačního programu Národní sportovní agentury, která každému účastníkovi druhé ligy slíbila kompenzaci ztrát až do výše 2,25 milionu korun. „Současná situace je také pro náš klub komplikace a nepříjemnost. Pevně ale věříme, že dojde k možnosti čerpání dotace Covid-Sport 2, díky které snad nějaké náklady uplatníme,“ přiblížil blanenský předseda Veselý.

Kluby se dozvěděly o možném obnovení ligy na začátku aktuálního týdne. „Po sportovní stránce jsme určitě připraveni. Nevíme ale, jak dopadne testování, na které jdeme nejdřív v pátek v poledne. Pevně věřím, že jím všichni projdeme,“ přál si Veselý.

Naposledy se některé druholigové týmy představily v soutěžním utkání českého poháru. Jihlava v něm 7. října podlehla brněnské Zbrojovce 0:1. „Rychlý návrat není ideální, ale jsme v situaci, která vyžaduje netradiční přístup. Tedy klidně jít do mistráku bez sehrání aspoň jednoho přípravného duelu,“ líčil jihlavský kouč Aleš Křeček. „Neustále jsme se udržovali v kondici a i když je start ligy narychlo, jsme rádi, že budeme hrát,“ přidal líšeňský záložník David Krška.

PAVEL ŠŤASTNÝ, KAREL LÍBAL