V soutěžním ročníku 2004/2005 byl na podzim v kádru FC Vysočina i jeho současný sportovní ředitel Lukáš Vaculík. Přestože na jaře působil již v nejvyšší soutěži, důležité utkání svého mateřského oddílu si ujít nenechal. „Sledoval jsem ho na tribuně B3,“ vzpomněl si se smíchem při nedávném setkání s novináři.

Z paměti vylovil i další vzpomínky na historickou sezónu. „Já tehdy byl na hostování v Mladé Boleslavi a na ten zápas jsem se přijel podívat. Byla to obrovská euforie, nikdo s tím tenkrát nepočítal,“ netajil Vaculík.

Jihlavští fotbalisté (ve žlutém) nevstoupili do jarní části druhé ligy ideálně. Z Hané si odvezli tříbrankovou porážku.
Tvrdý direkt na úvod. Nezvládli jihlavští fotbalisté utkání po mentální stránce?

Bývalý středopolař byl u rozjezdu sezóny, který nenasvědčoval budoucímu senzačnímu úspěchu. „Pamatuji si začátek sezony, kdy jsem se vracel po těžším zranění,“ pokračuje ve vzpomínání Vaculík. „Pamatuji si utkání na Žižkově v devátém kole. Oni byli jasně první a my poslední. Už při rozcvičce, když jsme je viděli, jsme si říkal: Tady nemůžeme vyhrát. My jsme tam ale tenkrát opravdu vyhráli a od té doby se tým začal posouvat dopředu. Postupně získal sebevědomí a nakonec skončil na druhém místě.“

Podzim zakončila Jihlava vítězstvím v Kroměříži (4:2) a naladila se na velkou jarní jízdu. Během ní prohrála jen dvakrát. Hned na úvod v Plzni 1:2 a poté stejným výsledkem až po dvou měsících doma se Žižkovem.

Nejvíce gólů nastříleli na podzim fotbalisté FŠ Třebíč, nejpilnějším kanonýrem byl Tomáš Sedláček z Dobronína. Ilustrační foto.
Góly jsou kořením fotbalu. Kde můžete na jaře očekávat hodně pálivé menu?

Vše tak bylo nachystáno na velký čtvrteční červnový večer. Během něj se proměnil velký sen všech fotbalistů z celého kraje ve skutečnost. Kroměříž padla v Jihlavě 1:3 a domácí mohli začít slavit.

Mimochodem. Trenérem Kroměříže byl v tomto utkání Roman Pivarník. Ten o sedm let později, v červnu 2012, slavil s Jihlavou druhý, a zatím poslední, postup do nejvyšší soutěže.

FC VYSOČINA JIHLAVA – HANÁCKÁ SLAVIA KROMĚŘÍŽ 3:1
Hráno 9. června 2005.
Góly: 1. Simr, 41. Kadlec, 90. Baštař (PK) – 90.+2 M. Nehoda. Rozhodčí: Adámek - Filgas, Goňa. ŽK: Stojaník, Charvát, Šebek, Nehoda (vš. Kroměříž). Diváci: 3 100. Poločas: 2:0.
Jihlava: Vorel - Šourek, Vojtíšek, Kadlec, Liška - Veselý (90. Štohanzl), Vladyka, Baštař, Lovětínský, Malínek (90. Pacholík) - Simr (86. Kaplan).
Kroměříž: Zlámal - Klimek, Čep, Farbák, Stojaník (83. Šilinger) - Petráš (60. Šebek), Julina, Šmahaj, Světlík - M. Nehoda, Zakopal.