Kádr druholigové Vysočiny projde v létě, obdobně jako před rokem po sestupu z nejvyšší soutěže, velkou proměnou. Hned po sezoně z klubu odešlo devět hostujících hráčů, dalším dvěma skončila smlouva.

Přípravu s klubem navíc včera nezačal ani útočník Jiří Klíma, který přestoupil do prvoligové Mladé Boleslavi. „Jirka už momentálně nemá v Jihlavě prostor se výkonnostně posunout dál a potřebuje nové, víc konkurenční prostředí,“ uvědomuje si šéf klubu Jan Staněk.

Dvaadvacetiletý Klíma absolvoval první fotbalové kroky v Polné, už v osmi letech však přestoupil do Vysočiny, kde působil, s výjimkou hostování ve Znojmě, dosud. „Už jsem na sobě cítil, že bych se rád v kariéře posunul dál,“ vysvětluje svůj krok exjihlavský útočník, který v uplynulé sezoně zaznamenal v osmadvaceti zápasech osm branek. „Každý fotbalista chce v kariéře stoupat, a když přijde taková šance, tak by byla velká škoda ji nevyužít. Velkou motivaci pro mne představuje vidina zápasů Evropské ligy.“

V kolonce příchodů do klubu zatím figurují dva slovenští fotbalisté. Již dříve avizovaný příchod záložníka Matúše Lacka doplnil aktuálně další středopolař Rajmund Mikuš. „Na Rajmunda se moc těšíme, protože jeho čísla vypadají velmi dobře a i všechny reference na něj byly velmi pozitivní. Hodně si od něj slibujeme,“ netají Staněk.

Ofenzivní předpoklady tohoto třiadvacetiletého hráče napovídají statistiky ze Slovenska, kde ve druhé nejvyšší soutěži v dresech Nového Mesta nad Váhom a Dubnice v padesáti osmi duelech vstřelil čtyřiadvacet gólů. „Nepřicházím do neznámého prostředí, znám i město. Byl jsem tady na zkoušce před čtyřmi lety, tenkrát to nějak padlo,“ usmívá Mikuš. „Nyní se samozřejmě chci nejdříve prosadit do základní sestavy, a potom s týmem zabojovat o postup do první ligy.“

O dres Vysočiny usiluje v rámci testů několik dalších fotbalistů. Z jihlavského dorostu je to trio Adam Ritter, Radek Křivánek a Tomáš Svoboda, posilou by mohl být sparťanský odchovanec Jan Pavlík, který vloni působil v druholigové Vlašimi.

Zaujmout trenéra Radima Kučeru budou chtít také záložníci David Novák z Mladé Boleslavi a Mougnini Tape, jenž naposledy působil ve Španělsku. Z Velké Bíteše přišel zabojovat o své místo mládežnický reprezentant Jamajky Ryan Theodore Whittingham.

Na jihlavské fotbalisty čeká osm přípravných utkání, z toho první dvě hned tento týden. Už dnes nastoupí ve Zbuzanech u Prahy proti Jablonci, v sobotu v Dolních Kralovicích proti Žižkovu.

Doma se představí pouze jednou, ve středu 26. června od 11 hodin na hřišti Bedřichova proti Prostějovu.

Aktuální kádr FCV

Brankáři: Vejmola, Veselý, Kolář

Obránci: Svoboda, Křišťál, M. Pavlík, Tijani, Tlustý, Vedral, Novotný, J. Pavlík

Záložníci: Javůrek, Vaculík, Šefčík, Zoubele, Smejkal, Lacko, Matulka, Křivánek, Ritter, Mikuš, Novák, Whittingham, Tape

Útočníci: Jawo, Klobása

Přípravné zápasy

Jablonec – FCV 26. 6., 17.00

Žižkov – FCV 22. 6., 11.00

FCV – Prostějov 26. 6., 11.00, hř. Bedřichov

Brno – FCV 29. 6., 11.00

Vladislav – FCV 29. 6., 15.00

Teplice – FCV 3. 7., 16.30

Pardubice – FCV 6. 7., 16.30

Skalica – FCV 13. 7., 16.30