Na úterní tiskové konferenci její aktéři nepříjemnou letní atmosféru netajili. V první řadě se jednalo o nové smlouvy s hráči, kteří nechtěli v Jihlavě setrvat. „Po dobrých jarních výkonech byl o naše hráče velký zájem,“ přiznal ředitel klubu Jan Staněk. „My jsme na jaře ve většině zápasů dokázali, že umíme hrát dobrý fotbal. A po sestupu hráči měli v hlavách, že na první ligu mají a chtějí ji hrát. Pro nás to bylo velmi složité léto, ekonomicky i lidsky. Těžké bylo jim říkat, že mohou, nebo naopak nemohou odejít.“

Příprava proto nezačala v ideálním rozpoložení. „Začátek byl velice těžký, protože jsme ani nevěděli, s kým vlastně budeme pracovat,“ uvedl trenér Martin Svědík. „Kluci byli zklamaní, že jsme se nezachránili, ale musí si uvědomit, že i oni se na tom podíleli. Hráči někdy nerespektovali, že spokojeni nemohou být jenom oni, ale i klub s jejich výkony,“ dodal.

Odcházející hráče nahradili v drtivé většině mladíci z dorostu a juniorky. „Po příchodech těch mladých kluků zákonitě poněkud poklesla kvalita tréninkového procesu. Nechci na nikoho nic svalovat, ale ti hráči nebyli připraveni na velký výkonnostní skok,“ objasnil další patálii Svědík. „Naštěstí zůstalo deset kvalitních hráčů. Například zkušení Vaculík se Zoubelem, byť mají určité zdravotní limity, ale také třeba Fulnek, Levin, Klíma.“

Právě od této kostry týmu se chce Vysočina odrazit k případným bojům o návrat zpět. „Na novou sezonu se dívám s očekáváním našich dobrý výkonů. Určitě nás čeká těžká soutěž, ale bude to hodně o nás. Musíme se vyrovnat s tím, že to bude tvrdší, diváci budou od nás očekávat výhry a dominanci v každém utkání,“ uvědomuje si úskalí Staněk.

„Pro nás bude nejdůležitější právě adaptace na jinou soutěž,“ potvrzuje i trenér Svědík. „Vezměte si v nedávné minulosti, s jakými problémy vstoupily do soutěže po sestupu Olomouc nebo Baník. Také si musely projít těžším úvodním obdobím,“ připomíná jihlavský trenér.

Chuť hrát na špici druhé ligy ale hráčům nechybí. „Nebudu říkat, že jdeme jednoznačně hrát na postup,“ volí opatrnější slova kapitán týmu Lukáš Vaculík. „V zimě tady bylo osmnáct vyrovaných hráčů, nyní ta kvalita opravdu trochu poklesla. My ale máme od trenéra naordinováno jít do každého zápasu s tím, že ho vyhrajeme. A když vyhrajeme na podzim všech šestnáct zápasů, asi budeme o ten postup hrát,“ dodal s úsměvem zkušený jihlavský středopolař.

Kromě problémů se skládáním kádru se musí Vysočina vypořádat také s nižším rozpočtem na sezonu. Vypadly příjmy od STESu, problémy má dřívější hlavní partner klubu, PSJ Jihlava. „Rozpočet opravdu klesl, ale zase budou nižší náklady na kádr. Minimálně půlsezonu máme finančně zajištěnou,“ říká Staněk. „Část financí pro podzim pokryjeme penězi z přestupů, a vypadá to, že i na jaro se nám podaří rozpočet naplnit. Problémy PSJ se do rozpočtu nijak nepromítnou, protože financování klubu jde již mimo PSJ.“

Změny v kádru

Příchody

Jan Javůrek (přestup ze Znojma), Luděk Vejmola (hostování z Mladé Boleslavi, Filip Novotný (konec hostování v Ústí nad Labem), Ivan Dujmovič (konec hostování ve Znojmě), Tomáš Smejkal a Radek Matulka (přeřazeni z juniorky)

Odchody

Davis Ikaunieks (přestup do Jablonce), Jan Záviška (přestup do Bohemians 1905), Marin Popovič (přestup do NK Široki Brijeg), Matej Rakovan (přestup do Dundee United), Pavel Dvořák (přestup do Olomouce), Marek Opluštil (přestup do Viktorie Žižkov), Roman Valeš (konec hostování z Jablonce), Miroslav Keresteš (konec hostování z Mladé Boleslavi), Petr Buchta (konec hostování z Bohemians 1905), Libor Holík (konec hostování ze Zlína), Martin Nový (konec hostování ze Sparty), Michal Pecháček a Nikolas Daníček (konec smlouvy), Kamso Mara (v jednání přestup do Liberce)

V jednání

hostování Dominik Sváček (Plzeň), Ondřej Machuča (Liberec), Matěj Votava (Zlín)