Třináct odchodů vyvážených deseti příchody. Taková je statistická bilance pohybu v jihlavské kabině. Tým navíc omládl, věkový průměr je čtyřiadvacet let. „Tým se po odchodu hostujících hráčů omladil,“ potvrzuje ředitel klubu Jan Staněk. „Navíc jsme do něj zařadili několik odchovanců, což od začátku deklaruji jako jeden z našich hlavních cílů. Do kádru se prosadili Svoboda, Ritter i Smejkal, takže v týmu máme víc rodilých Jihlaváků. Teď už záleží jen na nich, jakou porci zápasů si vybojují a jak budou dál rozvíjet svoji kariéru.“

Jihlavu sice opustil kmenový útočník Jiří Klíma, Vysočina naproti tomu získala na přestup Matúše Lacka a Rajmunda Mikuše. Na hostování potom ze Sparty přišli dva talentovaní hráči, Janové Pavlík a Fortelný. „Mikuš se jeví velice zajímavě, stejně jako Pavlík s Fortelným, které znám i z reprezentační dvacítky,“ pochvaluje si trenér Radim Kučera. Jan Pavlík by měl v sestavě nahradit Bredu, Fortelný zase Šulce. „Potěšili mě také Adam Ritter s Tomášem Svobodou, kteří v přípravě hodně překvapili. Nyní je trápí svalové zranění, ale určitě přinesou zvýšení konkurence v kádru a vyvinou tlak na základní sestavu,“ dodává kouč.

Vysočinu na jaře trápila střelecká produktivita, jedenáct gólů v sedmi přípravných zápasech (nepočítána exhibice ve Vladislavi) také nevěstí nic o seřízení mířidel. I proto poněkud překvapuje, že na soupisce jsou zatím jen dva útočníci. „Určitě nechceme jít do nějakého rizika a do konce přestupního termínu bychom ještě nějakého útočníka rádi získali,“ netají Kučera.

Pohyb v kádru
- Odchody: Jiří Klíma (přestup Mladá Boleslav), Jakub Petr, Ivan Dujmovič, Marek Kolář (vš. konec smlouvy), Martin Chlumecký, Dominik Preisler, Petr Breda, Pavel Šulc, Roman Dutka, Ondřej Machuča, German Šlein, Nicolas Šumský, Daniel Turyna (vš. konec hostování).
- Příchody: Matúš Lacko (Znojmo), Rajmund Mikuš (Dubnica), Jan Pavlík, Jan Fortelný (oba hostování z AC Sparta Praha), Esteban Beltrán (hostování Once Caldas), Tomáš Smejkal, Marek Kolář (oba návrat z hostování), Martin Pavlík (z juniorky), Tomáš Svoboda, Adam Ritter (oba z dorostu).

Zároveň ale připouští, že post hrotového hráče má přitom obsazený velmi kvalitně. „Máme výborného útočníka, Standa Klobása je bezesporu vynikající hráč. Má kvalitu i na nejvyšší soutěž a je pro mě pochopitelně volbou číslo jedna. Jeho největším hendikepem jsou opakovaná zranění. Kdybych věděl, že celý podzim vydrží zdravý, tak ani nikoho nebudeme shánět,“ usmívá se Kučera.

Klobásovi je připraven krýt záda Lamin Jawo. „Lamin Standu vhodně doplňuje, může kdykoliv naskočit, určitě se o to také porve. Takže v tomto ohledu jsme spokojeni. V přípravě se jevil dobře, navíc je velice pracovitý. Nejel ani na dovolenou, zůstal tady a pracoval na sobě,“ prozradil trenér Vysočiny.

A čím se chce Jihlava v letošní soutěži prezentovat? „Pohyb v kádru byl opět velký, příprava letos naopak neobvykle krátká. Proto je možné, že první kola budou ještě taková kostrbatá. Není to ale nějaká výmluva, na jaře to bylo obdobné,“ dodal Kučera.

„Chceme hrát dobrý, bojovný a agresivní fotbal, který bude diváky bavit. Doufám, že se budeme prát o horní příčky tabulky,“ věří Staněk.