Není zřejmě ve fotbalovém rybníčku více neoblíbeného protivníka, než je Karviná. Včetně jejího trenéra Františka Straky. Fotbalová Vysočina jim má co vracet (viz box) a všichni věří, že v neděli přijde konečně ta správná fotbalová odplata. „Kruh se musí konečně uzavřít,“ burcuje klub fanoušky na svém webu.

Petr Svoboda s achilovkami laboroval více než tři roky. Dokázal se ale vrátit.
Zranění mění životy. Z Lacka je trenér, z Malínka úředník

Na co v Jihlavě neradi vzpomínají?
- Třetí liga. Na Slezany nemá nejlepší vzpomínky obránce tehdejšího FC PSJ Jihlava Libor pospíchal, který musel po úmyslném likvidačním faulu na rok přerušit svoji kariéru.
- Zářez dorostenců. V rozhodujícím utkání dorostenecké ligy před dvěma lety zlomila vaz jihlavským mladíkům až vymyšlená penalta v 92. minutě duelu.
- Minulá sezona. V posledním kole loňského ročníku první ligy doma Vysočina podlehla MFK 0:2 a po šesti letech se poroučela z nejvyšší soutěže.
- První utkání baráže. Velmi podivné rozhodování hlavního sudího Matějčka, především nenařízení evidentního pokutového kopu za zákrok na Šulce.
- Vracet mají co i Strakovi. Také současný karvinský trenér ne zrovna košer zasáhl do historie Vysočiny. V květnu 2006 jako trenér Plzně musel vyhrát na Spartě, aby zachránil tým v první lize právě na úkor Vysočiny. Po trapném průběhu duelu se to Západočechům „povedlo“.

Přes nadějný výsledek z úterního duelu ale čeká na Jihlavany hodně perná šichta. Nastoupí proti týmu, který hrál v této sezoně vyšší soutěž, a tudíž podstupoval náročné souboje. „Karviná hrála proti Slavii, Plzni, Spartě a jiným špičkovým týmům, odehrála určitě více těžších utkání,“ říkal už před tímto dvojbojem jihlavský trenér Radim Kučera.

V úvodním utkání však hráči Vysočiny dokázali v určitých pasážích Karvinské přehrávat a branka Jiřího Klímy z 53. minuty je hodně sladkým bonusem.

Do odvety ale bude muset domácí celek ještě přidat. Kromě fotbalového umu také nasazení a odhodlání uspět. K tomu by měli přispět i fanoušci, kteří na jaře jihlavský stadion v příliš hojné míře nenavštěvovali.

Z tohoto důvodu je pro budoucnost jihlavského fotbalu nadcházející bitva dvojnásob důležitá. „Rozpočet na příští sezonu máme připravený i pro případ postupu,“ uvedl na stránkách FC Vysočina jeho ředitel Jan Staně. Klub je tedy připraven na návrat. Jak se k výzvě postaví fanoušci?

Karvinští fotbalisté (v bílém) vyhráli v prvním utkání baráže o ligu nad Jihlavou 2:1.
Naděje na ligu žije. Slibný výsledek trefil Vysočině Klíma

Utkání Jihlava - Karviná se hraje v neděli od 18.30 hodin.