Důvod? „Bylo to z toho důvodu, že jsme v akcionářské struktuře měli subjekt, který se nacházel v konkurzu,“ vysvětluje dále Staněk.

Situace se řešila průběžně, ale zdlouhavě. „Vzhledem k pravidlům insolvenčního řízení a zákonným lhůtám to bylo časově velmi vypjaté. Muselo proběhnout výběrové řízení na nového akcionáře, který se pak musel dohodnout s konkurzním správcem,“ přibližuje jednání šéf Vysočiny.

Na svazu ale měli pro situaci klubu vcelku pochopení. „Obdrželi jsme několik výjimek, přesto jsme vše doladili až opravdu jen pár dní do posledního termínu, který jsme od svazu dostali,“ dodává Staněk.

Novým akcionářem FC Vysočina Jihlava je společnost TGM Fotbal, a. s. „Jejím majitelem je Tomáš Drastil, který se stal zároveň předsedou představenstva FC Vysočina,“ pokračuje Staněk. „Ta firma je stabilní a v případě potřeby může klubu jako akcionář pomoci. Vysočina tak získala určitě větší stabilitu, než tomu bylo v nedávné minulosti.“

To však neznamená, že by bylo vše definitivně vyřešené. Klub stále hledá majoritního vlastníka, TGM Fotbal vlastní „jen“ čtyřicet procent akcií. „Do našeho úsilí o další stabilizaci klubu je nezbytně nutné zapojit více obchodních partnerů, to vnímám jako svůj velký úkol,“ uvedl na klubovém webu Tomáš Drastil.

Určitá úleva je patrná i na skladbě kádru Vysočiny pro příští sezonu. Stejně jako vloni i letos v létě proletěl jihlavskou kabinou docela solidní uragán. Opustilo ji hned třináct hráčů. Devět z nich v klubu jen hostovalo.

Na straně příchodů jsou letos jen tři borci na hostování. Další hráči se vrátili z hostování, byli přeřazeni z juniorky či dorostu, nebo přišli přímo na přestup. „Je pravdou, že určitá stabilizace je zde určitě patrná. Zařadili jsme ve větší míře i naše odchovance, což je náš dlouhodobý strategický cíl.

Navíc si musíme uvědomit, že loňská sezona byla ve skladbě kádru hodně atypická,“ připomíná Staněk. „My jsme hráli do posledního kola o záchranu, nevěděli jsme, jakou soutěž budeme hrát, takže nebyl čas vytipovávat a získávat hráče s dlouhodobým záměrem. Po pádu potom chtělo hodně hráčů odejít, takže jsme potřebovali díry hodně rychle zacelit. A na přestup byli hráči hodně drazí, proto ta forma hostování. Letos jsme měli už vytipovány hráče, někteří dokonce přišli zadarmo, protože nebyli pod smlouvou, proto je ten počet hostujících hráčů letos nižší.“

V Jihlavě však zůstalo zdravé jádro hráčů, podařilo se prodloužit smlouvy s klíčovým hráčem Lukášem Zoubelem i zkušeným stoperem Petrem Tlustým, kariéru si znovu prodloužil také kapitán Lukáš Vaculík.

To všechno s jediným cílem. „Do sezony jdeme s nejvyššími ambicemi. Chceme se prát o horní příčky tabulky, uvidíme, na co to bude stačit, ale chtěli bychom se samozřejmě pokusit o postup,“ vyhlašuje jasně Staněk.